Podľa nových štúdií sa „brána do podsvetia“, obrovský kráter v sibírskom permafroste, každoročne zväčšuje o 1 milión kubických metrov. Môže za to fakt, že sa zamrznutá pôda v okolí veľmi rýchlo topí.
Brána do podsvetia prekvapuje odborníkov
Ako informuje Live Science, kráter Batagai (známy aj ako Batagaika), má zaoblenú skalnú stenu, ktorá bola prvýkrát spozorovaná na satelitných snímkach v roku 1991 po zrútení časti svahu. Nájdete ho v severnom Jakutsku v Rusku. Zrútenie odhalilo vrstvy permafrostu, staré 650 000 rokov. Ide o najstarší permafrost na Sibíri a druhý najstarší na svete.
Nový výskum, ktorého výsledky boli publikované v časopise Geomorphology, naznačuje, že čelná stena krátera ustupuje rýchlosťou 12 metrov ročne v dôsledku topenia permafrostu. Zrútená časť svahu, ktorá sa prepadla až do hĺbky 55 metrov pod čelnú stenu, sa tiež rýchlo topí. Množstvo sedimentov, ktoré sa strácajú, je podľa odborníkov enormné. Priehlbina bola v roku 2023 široká 990 metrov. V roku 2014 pritom merala 790 metrov. Za menej ako 10 rokov teda narástla až o 200 metrov.
Nemôže narastať donekonečna
Výskumníci už vedeli, že sa zväčšuje, ale prvýkrát vyčíslili objem taveniny, ktorá z krátera mizne. Urobili tak na základe kontroly satelitných snímok, terénnych meraní a údajov z laboratórnych testov vzoriek z krátera. Výsledky ukázali, že od zrútenia časti svahu sa roztopila oblasť ľadu a sedimentov zodpovedajúca viac ako 14 veľkým pyramídam v Gíze.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Rýchlosť topenia zostala za posledné desaťročie relatívne stabilná, no kráter naďalej aktívne rastie. Nemôže však narastať donekonečna. Permafrost, ktorý zostal vo vnútri krátera, je hrubý už len niekoľko metrov. Možnosť ďalšieho prehlbovania sa už prakticky vyčerpala vzhľadom na geologické podložie, ktoré sa pod ním nachádza.
Nahlásiť chybu v článku