Klimatická zmena, ktorá má vplyv aj na topenie ľadu v Antarktíde, začína mať fatálny koniec. Ľad sa totižto topí takou rýchlosťou, že spôsobuje úhyn tisícov mladých tučniakov cisárskych.
Ako zistili vedci z British Antarctic Survey, vzhľadom k topeniu ľadu na pobreží, kde tučniaky svoje mláďatá vychovávajú, končia mladé v mori skôr, než im narastie vodoodolné perie. Tie potom v ľadovej vode zahynú.
Ešte je nádej
Podľa vedcov sa môže ľahko stať, že ak bude znečisťovanie životného prostredia pokračovať, do konca tohto storočia vyhynie 99 percent tučniakov.
„S otepľovaním kontinentu dochádza k skoršiemu uvoľňovaniu ľadu, čo vedie k vyššej úmrtnosti mláďat. Vzhľadom k tomu, že v mnohých kolóniách prežíva menej mláďat, je pravdepodobné, že množstvo súčasných hviezd sa časom stane neudržateľnými a celková populácia sa zníži. To je budúcnosť, ktorú predpovedajú naše klimatické modely,“ upozornil jeden z vedcov Peter Fretwell, píše CNN Prima News.
Vymieranie tučniakov sledujú britskí vedci už od roku 2018. Viac mláďat než minulý rok uhynulo len v roku 2022.
Minulý rok topenie ľadu zasiahlo 14 zo 66 kolónií. Rok predtým 19. Podľa Fretwella je tu však stále možnosť, že sa zvieratá začnú prispôsobovať.
Myslí si, že skutočnosť, že túto adaptáciu pozorujú v najviac zasiahnutých kolóniách, je dôvod na nádej, že vtáky reagujú na meniace sa prostredie a presúvajú sa k stabilnejšiemu ľadu.
„Zdá sa tiež, že celková úroveň koncentrácie morského ľadu sa nie vždy premietne do rýchleho rozpadu ľadu v kolóniách, pričom dôležitou úlohu hrajú aj menšie regionálne faktory, ako je napríklad pretrvávanie cyklov El Niño a La Niña,“ vysvetlil.
Nahlásiť chybu v článku