Foto: PickPik

Incident sa odohral na letisku v Dauhe v roku 2020, súd rozhodol až pred pár dňami.

V októbri 2020 sa na letisku v Dauhe odohral incident, pri ktorom policajti a zdravotníci zadržiavali ženy, aby ich v sanitkách podrobili gynekologickým prehliadkam. Ich účelom bolo zistiť, či niektorá zo žien, medzi nimi aj päť Austrálčaniek, práve neporodila.

Článok pokračuje pod videom ↓

V jednom z odpadkových košov na letisku v katarskej metropole totižto našli novorodenca. Austrálčanky podali na leteckú spoločnosť Qatar Airways žalobu. Austrálsky súd len pred pád dňami vyniesol rozsudok. O incidente informuje The Guardian.

Preverovali ich v sanitkách na dráhe

Päť Austrálčaniek, ktoré boli súčasťou „prehliadok“, na austrálskom súde neuspelo. Ten uviedol, že podľa Montrealského dohovoru, ktorý upravuje zodpovednosť dopravcu za usmrtenie alebo zranenie cestujúcich, za konaním nestojí letecká spoločnosť, ale polícia a zdravotníci.

Spoločnosť Qatar Airways argumentuje tým, že incident, pri ktorom boli ženy násilne vynesené z lietadiel ozbrojenými strážcami a niektoré bez súhlasu dôkladne gynekologicky vyšetrené, bol výsledkom konania polície, nie zamestnancov leteckej spoločnosti alebo letiska.

Ženy, ktoré leteckú spoločnosť a jej dcérsku spoločnosť Matar (prevádzkuje letisko v Dauhe) žalovali, žiadali odškodné za „nezákonný fyzický kontakt“, vplyv na duševné zdravie, a to vrátane depresie a postraumatickej stresovej poruchy.

Okrem piatich občianok Austrálie polícia a zdravotníci preverili asi tucet pasažierok. Ženy prevážali do sanitiek, respektíve ambulancií, ktoré čakali na pristávacej dráhe.

Niektoré zo žien pre BBC povedali, že s vyšetreniami nesúhlasili a nikto im ani nevysvetli, čo sa deje. „Cítila som sa, akoby som bola znásilnená,“ povedala jedna z nich. Ďalšia dostala paniku z toho, že ju uniesli a budú držať ako rukojemníčku.

Príčinou prehliadok bolo pátranie po matke novorodenca, ktorého našli opusteného v plastovom vrecku na medzinárodnom letisku Hamad. Dieťa, našťastie, prežilo.

Ak ste sa stali obeťou alebo svedkom traumatizujúcej udalosti, pomoc nájdete na webe IPčko. Psychologickú pomoc poskytuje nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu.
Uložiť článok

Najnovšie články