Kým pre mnohých vodičov je platba povinného zmluvného poistenia (PZP) samozrejmosťou, niektorí sa stále spoliehajú na šťastie. Riskujú tým však veľké problémy, napríklad ak spôsobia škodu inému vodičovi. Najnovšie sa tiež v tomto smere budú dvíhať aj pokuty, informuje o tom portál TopSpeed.sk.
Až trojnásobné zvýšenie
Pokutu za neuhradené PZP vám v súčasnosti môže udeliť príslušný okresný úrad, pričom sankcie sa pohybujú od 16,60 eura do 3 319,40 eura. Zmeny v oblasti povinného zmluvného poistenia vstúpia u nás do platnosti už v lete, konkrétne od 1. augusta 2024.
Po novom vám úrad bude môcť udeliť sankciu začínajúcu od 50, až do výšky 5-tisíc eur. V dolnej hranici teda dochádza až k trojnásobnému zvýšeniu, čo by malo nezodpovedných vodičov „motivovať“ k splneniu si povinnosti. Uvidíme, akým spôsobom sa uvedené zmeny etablujú a ako na ne budú reagovať motoristi. Faktom ale je, že okrem tohto zvýšenia budú zmeny obsahovať aj iné priaznivé novinky.
„Ich súčasťou sú mnohé pozitívne novinky, ako je napríklad zvýšenie maximálneho poistného krytia, zjednotenie určovania výšky škody na základe transparentných pravidiel či vo viacerých prípadoch aj obmedzenie uplatňovania sankcií voči motoristom,“ píše TopSpeed. Tie väčšinou vznikajú v prípade, ak si šofér nesplní povinnosť voči poisťovni, k čomu môže dôjsť z objektívnych príčin a doteraz na to mnohé poisťovne ohľad nebrali.
PZP si overte aj pred cestou do zahraničia
Pred cestou po Slovensku či do zahraničia je dobré preveriť si, či má vozidlo platné povinné zmluvné poistenie (PZP). Platnosť PZP si možno overiť podľa evidenčného čísla vozidla na internetovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). Rady, na čo nezabudnúť pred cestou a ako postupovať v prípade nehody, poskytla SKP.
„Okrem kontroly auta po technickej stránke by ste si mali skontrolovať, či máte platné PZP. Dokladom o jeho uzatvorení je tzv. ‚zelená karta‘ s identifikačnými údajmi o vozidle, jeho vlastníkovi, držiteľovi a dobe platnosti poistenia,“ poradila SKP. V prípade dopravnej nehody treba privolať políciu pri akejkoľvek škode na zdraví, väčších majetkových škodách, pri poškodení dopravného značenia, či úniku nebezpečných látok na vozovku alebo do okolia.
„Pri dopravnej nehode, v zahraničí obzvlášť, odporúčame nespoliehať sa na ústnu dohodu medzi účastníkmi nehody, ale vždy dopravnú nehodu ohlásiť polícii. Po odchode z miesta nehody môžu totiž jej účastníci ústnu dohodu poprieť a nárokovať si vyššie alebo neoprávnené poistné plnenie,“ poradila SKP s tým, že políciu je dobré volať už aj pri menšej škode, či ak druhý účastník nepredloží svoje doklady.
Nahlásiť chybu v článku