Menej ako šesť mesiacov po tom, čo Austrália obdržala svoju prvú zásielku tzv. „Tesla Powerwalls“, čo sú v podstate batérie určené pre domácnosti, sa začali rozvíjať plány prvého solárneho mesta na svete s príznačným názvom „Tesla town“. Toto mesto sa bude rozprestierať na predmestí Melbourne a budú tu domy so solárnymi strechami, fungujúce čisto na batérie powerwalls. Prvých 60 domov ide do predaja už tento týždeň.
Čo sa týka prímestského bývania na tento spôsob, jedná sa o prvý pohľad do budúcnosti. Každý jeden dom v mestečku Tesla bude mať solárnu strechu, bude vybavený energeticky úspornými spotrebičmi a samozrejme nemôžu chýbať ani známe powerwalls, ktoré, ako sa zdá, sú veľmi úspešným produktom na trhu.
Mesto bolo navrhnuté spoločnosťou Glenville a projekt dostal názov YarraBend podľa neďalekej rieky Yarra. Kompletný projekt by mal mať cca 2500 radových domov, bytov a rodinných domov.
Predpokladá sa, že ľudia, ktorí budú v meste bývať, minú až o 43% menej vody a vyprodukujú až o 80% menej odpadu ako keby by žili niekde inde. Pretože v tejto časti sveta nie je núdza o slnečnú energiu, obyvatelia by mali dobíjať svoje autá aj bez ďalších nákladov navyše. Jednotlivé budovy sú navrhnuté tak, aby mali len minimálny dopad na životné prostredie.
Melbourne nie je jediným mestom na svete, kde sa ľudia začínajú pomaly hýbať smerom vpred a začínajú rozmýšľať ekologickejšie. Smerom k „čistejšiemu“ spôsobu života sa pomaly približujú aj mestá v Poľsku a Rakúsku. Cieľ číslo jedna je výroba energie na 100% z obnoviteľných zdrojov. Dočkáme sa niekedy tohto aj na Slovensku? Odpovedať si môžete sami.
Domy, ktoré idú do predaja tento týždeň, ako som už spomenula v úvode, však nie sú lacná záležitosť. Ceny sa pohybujú od 1 480 000 až do 2 100 000 dolárov, čo je v prepočte asi 1 500 000 euro. Očakáva sa, že prví obyvatelia sa do domov nasťahujú do konca budúceho roka. Domy by mali mať až dve alebo tri spálne, kuchyňu s jedálňou, obývačku, toaletu a kúpeľňu, takže všetko, čo k životu potrebujete.
Vo vývoji je teda ešte elektro automobil, ktorý bude priradený ku každému domu a bude sa nabíjať pomocou powerwall. Obyvatelia budú mať prístup k vysokorýchlostnému internetu, tzv. „tech-concierge“, a taktiež budú môcť využívať rôzne „YarraBend“ aplikácie, ktoré im umožnia pripojiť sa k jednotlivým zariadeniam a k informáciám v rámci komunity, k cestovným poriadkom, budú si môcť zabezpečovať donášku do domu a usporadúvať rôzne spoločenské akcie.
Čo si myslíte o tomto projekte? Tesla town by do budúcna malo získať až šesť hviezdičiek v hodnotení ekologického a udržateľného rozvoja, a to vďaka využívaniu a skladovaniu energie pomocou solárnych striech v kombinácii so „zeleným“ stavebným dizajnom a energeticky úsporným osvetlením či spotrebičmi. Podľa môjho názoru je to skvelá vízia do budúcnosti, a ak sa potvrdia predpokladané čísla, čo sa týka znečisťovania životného prostredia, tak bude tento projekt aj veľmi úspešný. Jediné, čo asi všetkých odrádza, je príliš vysoká cena, no na druhej strane zrejme opodstatnená.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com, mentalfloss.com, reneweconomy.com
Nahlásiť chybu v článku