Foto: XenoVon, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Uštipnutie je bolestivé ako zásah elektrickým prúdom.

Na juhu Európy sa šíri belostóma veľká (lat. Lethocerus patruelis), ide o invazívny druh obrieho vodného hmyzu. Patrí medzi dravé bzdochy a potvrdili ju už aj na ostrove Cyprus, informuje ČT24. Najväčšie jedince tohto chrobáka merajú až 12 centimetrov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Belostóma žije v sladkej vode a je taká silná, že sa živí rybami, obojživelníkmi, menšími vtákmi a aj korytnačkami. Doteraz sa vyskytovala iba v najjužnejších miestach Európy, no vďaka klimatickým zmenám sa už šíri do nových miest. Na mieste je teda obava, že môže narušiť ekosystémy na juhu Európy.

Predátor má ostré pazúry na predných končatinách a mohutný sosák, s lovením preto nemá žiaden problém. Belostóma môže byť nebezpečná aj pre ľudí, jej uhryznutie je bolestivé, pripomína údajne zásah elektrickým prúdom.

Na Cyprus sa dostali zrejme z Turecka

Vedci si mysleli, že Cyprus je pred nimi v bezpečí, no dokázali úspešne preniknúť aj do tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie. Ostrov je blízko Turecka, odkiaľ sa zrejme obrie ploštice dostali, zbadali ich totiž na jeho najvýchodnejšom cípe.

V Turecku obývajú rybníky a pomaly tečúce sladké vody, sú aj v Izraeli a potom ďalej na východe, až po Indiu. V posledných rokoch prenikajú však aj do Európy, napríklad na Balkán. Podarilo sa im rozšíriť napríklad aj v Bulharsku.

Vedci nevedia, prečo sa dali belostómy do pohybu, nepoznajú ani spôsob, akým desiatky kilometrov prekonali.

Uložiť článok

Najnovšie články