Poznáte to. Pokojne zaspávate, oči máte čoraz ťažšie a ťažšie, prestávate vnímať okolie a jediné, čo je pre vás práve dôležité, je ničota, ktorá...

Poznáte to. Pokojne zaspávate, oči máte čoraz ťažšie a ťažšie, prestávate vnímať okolie a jediné, čo je pre vás práve dôležité, je ničota, ktorá si po vás ide z ríše snov. No v tom, keď už takmer úplne spíte, sa v polobdelom sne náhle, trhnutím svojho tela, prebudíte. Možno sa vám aj niečo snívalo, pred čím ste uskočili, alebo do vás možno niekto v sne vrazil. Každopádne sa môžete pokúsiť znovu zaspať. Prečo sa to však stalo? Čo stojí za náhlym trhnutím ľudského tela tesne pred zaspatím?

Článok pokračuje pod videom ↓

Tak, ako všetko okolo nás, vedci pomenovali aj tento jav. Nazvali ho „hypnic jerk“, čo si netrúfame prekladať. Ide o nedobrovoľné šklbnutie tela počas procesu zaspávania, ktoré zažil už asi každý z nás. Podľa odhadov odborníkov tento jav nastáva asi u 70-80% svetovej populácie. Keď sa človek po šklbnutí náhle prebudí, má pocit, akoby ho niekto vystrašil, či akoby práve zažil voľný pád. Tento jav sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorých spánkový režim je nepravidelný. Spúšťačom je unavené telo. Človek si po ťažkom dni ide ľahnúť a zaspáva príliš rýchlo, preto ho chemické procesy v mozgu náhle prebudia.

psychologytoday.com
psychologytoday.com

Podľa odborníkov existuje niekoľko možných príčin, prečo sa niečo takéto človeku deje. Jedna z nich je, že tento efekt vzniká po veľkej námahe, dopomáha k tomu kofeín či nikotín, ktoré človek počas dňa do tela dostáva. Dôležitú úlohu hrá aj stres a úzkosť. Náhle škblnutie pred úplným zaspatím však ľudia prežívajú aj keď do postele nejdú príliš unavení, rovnako aj nefajčiari či ľudia, ktorí nepijú kávu.

spanok trhnutie 2
nymag.com

Práve preto existujú ďalšie teórie, ktoré vysvetľujú tento nepríjemný stav. Niektorí predpokladajú, že je to evolučná pamiatka na našich niekdajších predkov. Hovoria, že tento reflex je pozostatkom z časov, keď predchodcovia človeka žili ešte na stromoch. Mozog pred zaspatím týmto spôsobom kontroluje, či jedinec nie je v nebezpečnej polohe a či náhodou nehrozí pád zo stromu.

dreams.co.uk
dreams.co.uk

Ako to zastaviť?

Tento jav je pre človeka prirodzený. Nejde o žiadnu spánkovú poruchu a napriek tomu, že je to maximálne nepríjemné a otravné, to nijak naše zdravie neohrozuje. Nepríjemné šklbnutie pred zaspaním sa teda nedá „vyliečiť“, no je možné podniknúť určité kroky, aby ste tento jav čo najviac eliminovali.

belltimemagazine.ie
belltimemagazine.ie

Pred spaním (aspoň 3 hodiny) by ste sa mali určite vyvarovať alkoholu a kofeínu. Tie vám pri spánku rozhodne nepomôžu. Dobrý pre telo je horčík, eliminuje totiž svalové a nervové kŕče. Zo života treba čo najviac vypustiť stres a úzkosť, a to nie len kvôli týmto problémom. Rovnako vám pomôže aj to, ak nepôjdete do postele na 120% vyšťavený. Ako sa hovorí, „čo môžeš odložiť na zajtra, to aj odlož.“

Aj keď toto šklbnutie veľmi nepríjemné, nič viac ľudskému telu nespôsobuje. Ak vám to však prekáža, skúste podniknúť niektorý z vyššie uvedených krokov a uvidíte, že sa toto šklbnutie bude u vás vyskytovať menej.

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), higherperspectives.comnosleeplessnights.com

Uložiť článok

Najnovšie články