Zažili sme to už všetci. Idete ráno do práce a v rádiu započujete nejakú pieseň. Vôbec sa vám nemusí páčiť, no zrazu ju počujete stále, pohmkávate...

Zažili sme to už všetci. Idete ráno do práce a v rádiu započujete nejakú pieseň. Vôbec sa vám nemusí páčiť, no zrazu ju počujete stále, pohmkávate si ju, alebo si ju rovno spievate. Už vás to aj možno trochu znervózňuje, no pesnička nie a nie odísť a stále dookola sa vám premieta v mysli. Je to normálne? A dá sa vôbec toho zbaviť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Odborníci uvádzajú, že ak sa vám takto uviazne nejaká pesnička v hlave, na vine sú „ušné červy“. Neľakajte sa, nie sú to žiadne nechutné parazity, ktoré by vám zaliezli do ucha a tam vám prehrávali napríklad One more time od Britney Spears. Sú to parazity v prenesenom  zmysle, a to tak, že v mozgu sa vytvorí akási slučka či reťaz, ktorá stimuluje mozog, aby doplnil text piesne, ktorú nepočul celú, no mozog, keďže text piesne pozná, chce ju dokončiť.

amazonaws.com
amazonaws.com

Prečo to tak je? Keď počúvame nejakú hudbu, v mozgu sa nám aktivuje oblasť sluchového centra. Vedci z Dartmouthskej univerzity v USA pomocou skenovania mozgu zistili, že keď testovaným osobám prehrávali známe skladby, tak ich mozog automaticky dopĺňal text, aj keď pieseň zastavili. Pri pozorovaní zistili, že niekedy sa mozog v texte skladby „zacyklil“ a snažil sa text stále dookola prehrávať a dokončiť. Je to niečo podobné, ako keď vás uštipne komár. Čím viac sa škrabete, tým viac vás to svrbí. A rovnako je to aj s mozgom. Čím viac sa snaží text piesne doplniť, tým viac sa do neho zamotáva. A tak sa môže mozog ocitnúť aj v niekoľko hodinovom hudobnom cykle.

theimaginativeconservative.org
theimaginativeconservative.org

Výskumníci si ale nie sú istí tým, prečo niektoré piesne „uviaznu“ v našich hlavách a iné nie. Pozorovaním sa ale zistilo, že najväčšiu šancu na uviaznutie majú piesne s jednoduchým a často opakujúcim sa textom, majú radostnú a šťastnú melódiu a zvyčajne obsahujú aj niečo neobvyklé, napríklad zvláštny rytmus či nezvyčajný hlas interpreta.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že nám v hlave uviaznu len skladby, ktoré sa nám nepáčia, nie je tomu tak. Podľa jednej štúdie uskutočnenej na Bucknellskej univerzite v USA , vyše polovica testovaných študentov uviedla, že sa im skladba, ktorá im uviazla v mozgu, páči. Približne tretina ju vnímala neutrálne a len 15 % testovaných uviedlo, že skladba je pre nich nepríjemná.

media.salon.com
media.salon.com

Ako sa dostať pesničku von z hlavy?

Žiaľ, neexistuje žiadna spoľahlivá metóda, ako zaručene vypudiť takúto skladbu z hlavy. Najčastejšie to (podobne ako s komárom a štípancom) odoznie po čase samé. Dĺžka, ako dlho to trvá, je ale premenlivá. Môže to byť rádovo niekoľko minút, niekedy to môže byť aj niekoľko dní. Ak vám ale skladba v hlave veľmi prekáža a nechcete čakať kým sama odíde, tu je niekoľko tipov, ako sa jej možno zbaviť:

  1. Spievajte nejakú inú skladbu alebo skúste hrať na hudobný nástroj obľúbenú melódiu
  2. Zamestnajte svoj mozog nejakou náročnou činnosťou, napríklad riešením zložitých pracovných povinností
  3. Vypočujte si pieseň, ktorá vám uviazla v hlave, celú, a to od začiatku do konca
  4. Zapnite si rádio alebo si prehrávajte rôzne iné skladby
  5. Predstavte si, že tento „zvukový červ“, ktorý máte v hlave, je skutočný parazit a myslite na to, ako vám vychádza z hlavy a vy ho zlikvidujete.

Nebojte sa ale, tento stav nie je vôbec nebezpečný a je pomerne bežný. Ak však v hlave počujete hudbu, ktorá ale vo vašom okolí nie je, určite navštívte lekára, keďže takýto stav môže signalizovať duševnú poruchu.

Stáva sa vám že vám uviazne nejaká pesnička v hlave? Ak áno, tak aká je to?

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) howstuffworks.com

Uložiť článok

Najnovšie články