Keď nabudúce budete hrýzť do melónu alebo si budete pochutnávať na varenej kukurici tak vedzte, že niektoré druhy ovocia a zeleniny nie vždy vyzerali a chutili tak, ako dnes. Človek sa už od nepamäti snažil zmeniť rastliny a plody, aby chutili lepšie, boli väčšie alebo aby boli odolnejšie voči škodcom. Šľachtenie je pomalý proces, pri ktorom si poľnohospodári určia vlastnosti, ktoré od ovocia a zeleniny vyžadujú a snažia sa to dosiahnuť. Od banánov až po baklažán, tu sú niektoré druhy, ktoré na začiatku vyzerali úplne inak, ako dnes.
Vodný melón
Tento obraz zo 17. storočia namaľoval Giovanni Stanchi a vodný melón tu vyzerá nápadne odlišne ako dnešný melón, ktorý všetci dobre poznáme. Tento obraz bol vyhotovený niekedy medzi rokmi 1645 až 1672 a zdá sa, že sladká dužina bola rozdelená do šiestich spletitých trojuholníkových tvarov.
Postupom času ľudia vyšľachtili melóny tak, že dužina tvorí najväčšiu časť melónu. V obchodoch dokonca môžete nájsť aj také, ktoré vôbec neobsahujú čierne semená. Niektorí ľudia sa domnievajú, že melón zachytený na maľbe zo 17. storočia je len nezrelý, no to, že sa tam nachádzajú práve čierne semená naznačuje pravý opak.
Banán
Prvé banány boli vypestované už takmer pred 7000 rokmi, no možné je, že to bolo dokonca pred 10 000 rokmi na území, kde sa dnes nachádza Papua Nová Guinea, no pestovali sa aj v juhovýchodnej Ázii. Moderné banány pochádzajú z dvoch odrôd a to musa acuminata a musa balbisiana, ktoré mali veľké a tvrdé semená, rovnaké, ako môžete vidieť na obrázku.
Moderné, hybridné banány majú perfektný, praktický a ľahko uchopiteľný tvar, pričom šupka sa dá ľahko odstrániť. V porovnaní so svojím predchodcom má oveľa menšie semená, chutí lepšie a je plný živín.
Baklažán
V priebehu histórie mali baklažány rôzne škály farieb a tvarov od bielej, azúrovej, purpurovej cez žltú a oranžovú. Prvé kultivované baklažány pochádzali z Číny. Primitívne verzie tejto zeleniny mávali na mieste, kde dnes nájdeme stonku tŕne.
Šľachtenie zbavilo baklažány tŕňov, získali podlhovastý tvar a purpurovú farbu a dnes ho už nájdete takmer vo väčšine obchodov.
Mrkva
Prvý záznam o pestovaní mrkvy pochádza z 10. storočia a pestovať sa začali v Perzii v Malej Ázii. Prvá myšlienka bola, že by táto zelenina mohla byť fialová alebo biela, s tenkým vidlicovitým koreňom. Ako však môžete vidieť na obrázku, tieto mrkvy stratili svoj pigment a ostali žltkasté.
Farmári tieto biele tenké korene, ktoré mali silnú chuť a pôvodne boli dvojročnice domestikovali, a vyšľachtili mrkvu, akú poznáme dnes, kedy má sýtu oranžovú farbu a je to ročná ozimina.
Kukurica
Snáď najväčší ikonický príklad šľachtenia je severoamerická kukurica, ktorá bola vyšľachtená z nejedlej alebo len ťažko jedlej rastliny. Kukuricu začali šľachtiť už 7000 rokov pred naším letopočtom, pričom vtedy bola suchá, ako surové zemiaky.
V súčasnej dobe je kukurica 1000-krát väčšia, než tomu bolo pred 9000 rokmi a oveľa ľahšie sa pestuje. 6,6% kukurice tvorí cukor, pričom kukurica spred 7000 rokov pred naším letopočtom v sebe mala len 1,9%. Približne polovica zmien nastala až v 15. storočí, kedy sa kukurica začala pestovať vo veľkom.
Broskyňa
Broskyne bývali kedysi malé ako čerešne. Prvý krát boli domestikované okolo roku 4000 p.n.l a vtedy mali zemitú a mierne slanú chuť. Pestované boli najmä v Číne.
Dnes sú broskyne až 64-krát väčšie, o 27% šťavnatejšie a o 4% sladšie. Ak vám teda nabudúce niekto povie, že by ste nemali jesť geneticky modifikované potraviny, môžete argumentovať, že takmer všetky už dávno geneticky modifikované sú.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku