Etiópia sa rozhodla urýchliť svoj prechod na elektrické vozidlá. Kým napríklad Slovensko, podobne ako iné krajiny Európskej únie, či Kanadu, tento krok čaká až v roku 2035, z Addis Abeba prišiel rázny krok už teraz. Krajina tak urobí krok k udržateľnému rozvoju, na druhej strane chce tak znížiť obrovské výdavky za dovoz fosílnych palív.
Uvedomelý krok vpred
Podľa informácií zverejnených portálom Electrek, etiópske ministerstvo dopravy a logistiky sa uznieslo na zákaze používania vozidiel so spaľovacím motorom.
Stojí za tým nielen uvedomelosť a snaha o menšie zaťaženie planéty, ale aj výdavky vo výške takmer 6 miliárd dolárov, ktoré krajina zaplatila za dovoz fosílnych palív v minulom roku. Pritom viac ako polovica z týchto financií išla na pohonné hmoty do vozidiel.
Etiópia sa preto rozhodla urýchliť prechod na elektrické vozidlá a vstup do krajiny bude povolený len elektromobilom. Minister dopravy a logistiky Alem Sime síce ešte nepovedal presný dátum, odkedy tento zákaz nadobudne platnosť, ale zverejnil plány na zriadenie nabíjacích staníc. Zároveň zdôraznil záväzky vlády k ekologickým iniciatívam.
Uviedol tiež, že rozhodnutie vyplýva nielen z ekonomických obmedzení a najmä nedostatku devíz, ktorý ovplyvňuje dovoz ropy do krajiny, ale je aj v súlade so širšou stratégiou, ktorá bola vypracovaná za posledné dve desaťročia.
Ekologické dôvody
Aj keď minister priznáva hospodárske problémy, najmä devízovú krízu, pri tejto zmene nejde len o hospodárske záujmy.
Veľká časť investícií v Etiópii smeruje do energetickej infraštruktúry, ktorá sa zameriava na zvýšenie celkovej udržateľnosti a zníženie závislosti od tradičných zdrojov energie. Aktuálne až 97 percent energie v krajine pochádza z obnoviteľných zdrojov.
Avšak aj napriek dobre našliapnutej ceste, z ktorej sa v Európe môžeme priúčať, plynulosť dodávok elektrickej energie v niektorých regiónoch krajiny zaznamenáva pretrvávajúce problémy.
Nahlásiť chybu v článku