Foto: TASR/ AP Photo -Ali Unal, Duna/MTI - Szilard Koszticsak

Členstvo už ratifikovalo aj Turecko, čaká sa na podpis prezidenta.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Maďarsko, aby čo najskôr ratifikovalo vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Urobil tak po tom, ako v utorok večer – po viac ako rok trvajúcich odkladoch – schválil švédske členstvo turecký parlament. Maďarsko sa tak stalo poslednou krajinou, ktorá blokuje vstup Švédska do Aliancie, informuje agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Musí sa konečne rozhodnúť

Stoltenberg vo svojom utorkovom vyhlásení rozhodnutie tureckého parlamentu privítal a dodal: „Počítam s tým, že Maďarsko ukončí svoju národnú ratifikáciu čo najskôr. Švédske členstvo posilní NATO aj bezpečnosť nás všetkých“.

Rovnaký apel vláde maďarského premiéra Viktora Orbána adresovalo aj Nemecko: „Teraz prišiel rad na Maďarsko, aby podniklo kroky, ktoré ešte treba urobiť, aby sme mohli privítať našich švédskych priateľov v Aliancii,“ uviedlo nemecké ministerstvo.

Výsledok utorkového hlasovania tureckých poslancov privítal aj poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, ktorý očakávané švédske členstvo v NATO označil za „dôležitú prioritu“ administratívy prezidenta Joea Bidena.

Spokojnosť s rozhodnutím tureckého parlamentu vyjadril aj švédsky premiér Ulf Kristersson: „Dnes sme o krok bližšie k tomu, aby sme sa stali plnohodnotným členom NATO,“ napísal na sociálnej sieti X.

Tureckí poslanci hlasovali v prospech švédskeho členstva v pomere hlasov 287 ku 55. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by mal dokument podľa očakávaní podpísať v najbližších dňoch.

Foto: TASR/AP

Poslednou krajinou, ktorá blokuje vstup Švédska do Aliancie, tak ostalo Maďarsko. Jeho vláda to v novembri zdôvodnila údajnými klamstvami šírenými švédskymi politikmi o stave demokracie v Maďarsku.

Orbán v utorok pozval švédskeho premiéra Kristerssona na rokovania o členstve Švédska v Aliancii. Švédska diplomacia však uviedla, že v tomto momente nevidí význam takéhoto stretnutia. Podľa Štokholmu zatiaľ nie je o čom rokovať, pretože Budapešť na rozdiel od Ankary nepredložila podmienky na schválenie švédskej žiadosti.

Švédsko a Fínsko prejavili záujem vstúpiť do NATO v reakcii na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu z februára 2022. Žiadosť o členstvo obe krajiny podali spoločne ešte v máji toho roku.

Fínsko sa stalo 31. členom Aliancie vlani v apríli, ale ratifikáciu jeho žiadosti taktiež dlho blokovali Turecko s Maďarskom.

Uložiť článok

Najnovšie články