Foto: Pexels

Odborníci na riziká považujú za najpravdepodobnejšie faktory, ktoré môžu v najbližších rokoch vyvolať globálnu krízu, extrémne počasie a dezinformácie.

Globálnu ekonomiku budú v najbližších rokoch ohrozovať predovšetkým klimatická zmena a dezinformácie, uviedlo Svetové ekonomické fórum (WEF). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čaká nás náročná budúcnosť

Podľa prieskumu WEF, ktorý bol zverejnený v stredu, odborníci na riziká považujú za najpravdepodobnejšie faktory, ktoré môžu v najbližších rokoch vyvolať globálnu krízu, extrémne počasie a dezinformácie.

Zatiaľ čo extrémne počasie označili experti za najväčšie riziko v roku 2024, klamné informácie a dezinformácie sa umiestnili na druhom mieste a podľa prieskumu budú najvážnejším globálnym rizikom v nasledujúcich dvoch rokoch.

Dezinformácie predstavujú osobitnú hrozbu v čase, keď miliardy ľudí zamieria k volebným urnám v najväčšom volebnom roku v histórii. V tomto roku sa uskutočnia voľby vo veľkých ekonomikách od Spojených štátov po Indiu a Mexiko.

Foto: Unsplash

„Rozšírené používanie falošných informácií a dezinformácií a nástrojov na ich šírenie môže podkopať legitimitu novozvolených vlád,“ varuje správa WEF. Takéto podkopanie legitimity volieb potom môže viesť k nepokojom, a to „od násilných protestov a zločinov z nenávisti až po občiansku konfrontáciu a terorizmus“.

V horizonte desiatich rokov sa podľa prieskumu na prvých miestach rebríčka rizík, ktoré môžu spôsobiť globálnu krízu, umiestnili environmentálne riziká vrátane straty biodiverzity a kritických zmien v systémoch Zeme, pričom hneď za nimi sa umiestnili dezinformácie a negatívne vplyvy umelej inteligencie (AI).

Dve tretiny odborníkov na riziká, ktorí sa zúčastnili na prieskume, pritom očakávajú, že v nasledujúcom desaťročí vznikne multipolárny alebo fragmentovaný svetový poriadok, „v ktorom budú stredné a veľké mocnosti súperiť, určovať a presadzovať regionálne pravidlá a normy“.

Uložiť článok

Najnovšie články