V pondelok postihlo strednú časť Japonska zemetrasenie a dotrasy, ktoré si doteraz vyžiadali 92 obetí. Najťažšie zasiahnutou je prefektúra Išikawa, ktorú zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,6. Okrem toho sa krajina posunula až o 130 centimetrov smerom na západ, informoval portál vtm.cz.
Ničivá sila
Podľa satelitných snímok zo sondy ALOS-2 sa Japonsko nielen posunulo na západ o 130 centimetrov, ale zemský povrch krajiny sa v dôsledku otrasov zdvihol o celé štyri metre. Najviditeľnejšie na západnej strane poloostrova Noto. Toto zdvihnutie pomohlo zmierniť dopad vĺn cunami vysokých asi 80 centimetrov.
Podľa aktuálnych informácií BBC sa však v niektorých regiónoch stále nepodarilo zaistiť dodávky vody, elektriny a mobilného pripojenia. Predtým sa však podarilo rýchlo varovať verejnosť prostredníctvom televízneho a rozhlasového vysielania aj mobilných telefónov. Podľa profesora Tokijskej univerzity, Tošitaka Katada, na zemi neexistuje iný národ, ktorý by bol na katastrofy pripravený tak, ako Japonci.
Stále pátrajú po nezvestných
Počet obetí zemetrasenia sa v piatok zvýšil na 92, uviedli miestne úrady. Nezvestných je 242 osôb. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.
Japonsko počas pondelka zasiahlo viacero zemetrasení, ktoré spôsobili zosuvy pôdy, požiar a vlny cunami. Najsilnejšie z nich — so silou 7,6, malo epicentrum v prefektúre Išikawa, na pobreží ostrova Honšu. Záchranári vo štvrtok v tejto prefektúre vytiahli z trosiek dve staršie ženy. Šanca na nájdenie ďalších preživších sa však 72 hodín po otrasoch zmenšuje, píše AFP.
Na mieste zasahujú tisíce záchranárov z celej krajiny. Japonský premiér Fumio Kišida v utorok oznámil, že do oblasti vyslali na pomoc záchranárom aj 1000 vojakov. „Záchrana životov je našou prioritou, pričom bojujeme s časom… Je potrebné okamžite zachrániť ľudí, ktorí uviazli v (zrútených) domoch,“ povedal premiér.
Ochotu poskytnúť Japonsku pomoc deklaroval v súvislosti so zemetrasením aj americký prezident Joe Biden.
Nahlásiť chybu v článku