Balík opatrení na konsolidáciu verejných financií má v budúcom roku do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur. Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera či zvýšenie zdravotného odvodu. Vládny návrh zákona, ktorým sa menia viaceré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, schválili v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.
Za zákon hlasovalo 78 zo 135 prítomných zákonodarcov. Proti bolo 49 poslancov, ôsmi sa hlasovania zdržali.
Mimoriadny odvod
Mimoriadny odvod pre banky a ďalšie subjekty s licenciou od Národnej banky Slovenska (NBS) má do štátneho rozpočtu budúci rok priniesť 336 miliónov eur. Odvod bude mať prvý rok sadzbu 30 %, ktorá bude následne klesať o 5 percentuálnych bodov (p. b.) ročne až na úroveň 15 % v roku 2027. Nebude sa platiť z pasív očistených o vlastné imanie ako v minulosti, ale z hospodárskeho výsledku. Banky a ďalšie subjekty ho tak budú platiť, iba ak dosiahnu zisk.
Príspevok z činnosti v odvetviach ropy a plynu
Ďalším zo schválených opatrení je predĺženie solidárneho príspevku z činnosti v odvetviach ropy a plynu o jeden rok, od čoho sa očakáva dodatočný príjem 179,8 milióna eur.
Vyššia DPH na alkohol
Od začiatku budúceho roka sa tiež zvýši daň z pridanej hodnoty (DPH) na alkohol v reštauračných zariadeniach z 10 % na 20 %, čo by do štátneho rozpočtu malo priniesť 27 miliónov eur. Úpravou prejde aj sadzba spotrebnej dane z liehu, ktorá sa však nebude vzťahovať na pivo a víno, vďaka tomu má štát získať takmer 18 miliónov eur.
Zvýši sa aj daň na tabak
Od 1. februára sa zvýši spotrebná daň na tabak, a to približne o 40 centov na krabičku. Štát má takto získať dodatočných 106 miliónov eur.
Daňová licencia
Opätovne sa zavedie minimálna daň z príjmu právnických osôb (DPPO), tzv. daňová licencia. Jej výška bude odstupňovaná podľa príjmov firiem. Rozpočtu má priniesť 102,4 milióna eur.
Odvod do 2. dôchodkového piliera sa zníži
Odvod do 2. dôchodkového piliera sa zníži zo súčasných 5,5 % na 4 %. Štát takto získa takmer 365 miliónov eur. Vládna koalícia to prezentovala ako riešenie, ktoré umožní v roku 2024 vyplatenie 13. dôchodku aj rodičovského dôchodku v plnej výške a nebude pritom potrebné vstupovať do mechanizmu venovania 2 % dane z príjmov.
Vyššie zdravotné odvody, menej peňazí pre RTVS
Medzi ďalšie opatrenia z konsolidačného balíka patria zvýšenie zdravotných odvodov za zamestnávateľa o 1 p. b., zníženie financovania RTVS z 0,17 % na 0,12 % hrubého domáceho produktu (HDP), nezvyšovanie miezd vo verejnej správe či zrušenie jedného dňa pracovného pokoja 1. septembra.
Viaceré pozmeňujúce návrhy
Od budúceho roka sa zvýši aj zrážková daň z dividend z doterajších 7 % na 10 %. Opätovne sa tiež zavedie zdanenie kapitálových príjmov fyzických osôb z kryptomien.
Poslanci k zákonu prijali viaceré pozmeňujúce návrhy z výborov. Upravili napríklad termín zvýšenia dane z dividend, ktoré sa prvýkrát použije na príjmy za rok 2024, teda až v roku 2025. V konsolidačnom balíku nechali zvýšenie zdanenia tabaku a cigariet týkajúce sa iba budúceho roka. Vynechali teda zmenu dane v ďalších rokoch, s ktorou sa naďalej počíta, ale upraví sa osobitne v ďalšej legislatíve. O mesiac tiež predĺžili možnosť dopredaja tabakových výrobkov s pôvodnou nižšou sadzbou dane.
Naopak, pri záverečnom hlasovaní parlament odmietol viacero návrhov opozičných poslancov. Marián Viskupič (SaS) navrhoval napríklad vypustiť z konsolidačného balíka zavedenie minimálnej dane pre právnické osoby, či zvýšenie DPH na alkohol v reštauračných zariadeniach. Navrhol tiež vypustenie ustanovení, ktoré súvisia so znižovaním odvodov do druhého piliera, ako aj zníženie mimoriadneho odvodu pre banky na polovicu. Vypustenie znižovania sadzieb do druhého piliera navrhol aj Štefan Kišš (PS).
V platnosti chcel Viskupič ponechať zrovnoprávnenie zdaňovania slovenských podielových fondov so zahraničnými, ako aj prijateľnejšie zdaňovanie ziskov z kryptoaktív. Taktiež navrhol zníženie sadzby dane z dividend na 0 %, čo by podľa neho malo zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska. Chcel vypustiť aj niektoré novelizačné body týkajúce sa zvyšovania poplatkov v oblasti dopravy.
Jozef Hajko (KDH) zase navrhoval zachovať novozavedený inštitút rodinného stavebného sporenia, ktorý mal podľa doterajšej právnej úpravy začať fungovať od 1. januára 2024. Ešte pred jeho spustením sa však v rámci balíka konsolidačných opatrení ruší.
Nahlásiť chybu v článku