Ilustračná foto: Profimedia

Starý nález inšpiroval súčasných vinárov.

V roku 2010 skupina potápačov objavila vrak lode pri Ålandských ostrovoch nachádzajúcich sa medzi Švédskom a Fínskom. Našli v ňom „poklad“ — aj keď možno trochu iný, ako by si bežný človek mohol predstaviť. Objavili totiž 168 fliaš šampanského, ktoré boli stále plné a v podstate pripravené na konzumáciu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

11 fliaš za 150-tisíc

Vo vraku objavili najmä fľaše od už zaniknutého výrobcu Juglar, a tiež 47 fliaš Veuve Clicquot, ktoré si môžete zakúpiť aj dnes. Dva roky po nájdení bolo 11 fliaš predaných v aukcii za 156-tisíc dolárov, píše portál IFL Science.

Vzhľadom k pomerne veľkému počtu nájdených fliaš, sa pristúpilo aj k ochutnávke. Profesor biochémie Philippe Jeandant, z univerzity v Remeši, ho ochutnal a zverejnil o tom svoje zistenia.

Ilustračná foto: Pixabay

Šampanské bolo spočiatku hodnotené výrazmi ako „zvieracie tóny“ či „mokré vlasy“. Avšak po prevzdušnení sa chute zmenili na „korenisté, údené, kožovité“ spolu s „ovocnými a kvetinovými tónmi“.

Vinári to testujú

Podmienky, kde sa šampanské nachádzalo, ale zaujali vinárov, keďže dno oceánu poskytuje vínu ochranu pred svetlom a teplotou. V regióne Champagne preto vzniklo cuvée s názvom Abyss, ktoré vo fľašiach ponorili do mora pri severozápadnom pobreží Francúzska a testujú tak zretie vína pod vodou.

Podobne postupovali aj Chorváti, ktorí zase skladujú džbány s vínom v policiach v hĺbke 50 metrov pod hladinou mora. Čím sú vína hlbšie, tým viac na ne pôsobí tlak a v závislosti od typu vína niektoré chutia tak, ako keby boli práve naplnené do fľaše, pričom sú pod vodou aj dva roky.

Uložiť článok

Najnovšie články