Nová vláda Nového Zélandu, ktorá iba v pondelok zložila prísahu spolu s konzervatívnym premiérom Christopherom Luxonom, oznámila zámer zrušiť niektoré protitabakové zákony zavedené predchádzajúcim ľavicovým kabinetom. TASR prevzala utorkovú správu z tlačovej agentúry DPA.
Koalícia, ktorej súčasťou je aj populistická strana Nový Zéland na prvom mieste (NZF), chce využiť tento krok na financovanie zníženia daní. Podporovateľov nefajčiarskej spoločnosti tento krok nahneval. Národná maorijská zdravotnícka organizácia Hapai Te Hauora vyzvala novú vládu, aby si zrušenie týchto zákonov ešte rozmyslela.
Mladá generácia mala zakázané fajčiť
Nový Zéland je medzinárodne uznávaný ako vzor a priekopník v presadzovaní opatrení na obmedzenie tabaku, uviedol výkonný riaditeľ organizácie Jason Alexander. „Nemôžeme nechať našich najzraniteľnejších ľudí platiť za zníženie daní, ktoré má uspokojiť a naplniť vrecká tých najbohatších v našej krajine,“ dodal Alexander.
Maoriovia, domorodí obyvatelia Nového Zélandu, majú vyššiu mieru fajčiarov než zvyšok obyvateľstva a je väčšia pravdepodobnosť, že ich postihnú choroby súvisiace s fajčením. Novozélandská nadácia pre astmu a respiračné ochorenia takisto oznámený úmysel odsúdila. „Tento krok nielen podkopáva pokrok, ktorý sme ako krajina urobili pri zabezpečení respiračného zdravia Novozélanďanov, ale viac zaťaží náš systém zdravotnej starostlivosti,“ uviedla nadácia.
Luxonova Národná strana oznámila, že bude pokračovať v kampani za zníženie podielu fajčiarov v spoločnosti a ponechá v platnosti všetky ostatné nariadenia. Pod vedením labouristickej líderky Jacindy Ardernovej schválil tichomorský štát koncom vlaňajška prelomový zákon zakazujúci fajčenie ľuďom narodeným od roku 2009 a neskôr. Tabak sa im už nesmie predávať celý zvyšok ich života.
Zákon tiež nariaďoval zníženie obsahu nikotínu v cigaretách a zníženie počtu obchodov predávajúcich tabakové výrobky, vďaka čomu by sa krajina stala prevažne nefajčiarskou do roku 2025. Fajčenie je na Novom Zélande najbežnejšou príčinou úmrtí, ktorým sa dá predísť. Spojené kráľovstvo nedávno oznámilo zámer nasledovať príklad Nového Zélandu a tiež zaistiť „nefajčiarske“ budúce generácie.
Nahlásiť chybu v článku