Čína je najľudnatejšia krajina sveta a jedna z ekonomicky najvplyvnejších mocností našej Zeme. O obrovskom probléme rastu obyvateľstva v tejto krajine ste už celkom určite počuli. Aby krajina optimalizovala tento rast s rastom hospodárskym, púšťa sa neraz do veľmi zaujímavých, ba až futuristických projektov. Jedným z nich je aj najväčšie mesto planéty, ktoré Čína začala budovať a na celom svete nenájde konkurenciu ešte dlhé desaťročia.
Najväčšie veľkomesto našej Zeme nevznikne len tak „na zelenej lúke“, ale pôjde o spojenie niekoľkých menších miest, ktoré spolu vytvoria niečo, čo si dnes len ťažko vieme predstaviť. Mesto má vzniknúť v oblasti delty Perleťovej rieky, na pobreží Juhočínskeho mora a pôjde o spojenie celkovo deviatich miest. Počet obyvateľov v novovzniknutej megametropole sa tak vyšplhá až na neuveriteľných 120 miliónov obyvateľov.
Napriek tomu, že Čína už dávno nie je najrýchlejšie rastúcim regiónom sveta (čo sa počtu obyvateľov týka), patrí k najrýchlejšie urbanizovaných krajinám sveta. Z celkového počtu obyvateľov totiž stále viac ako 60% ľudí žije na vidieku. A práve títo ľudia sú budúcnosťou projektov akým je megametropola v delte Perlovej rieky. Do roku 2030 chce Čína vybudovať niečo, čo si dnes zatiaľ nevieme dobre predstaviť.
Táto oblasť sa už v minulosti rozrastala samostatne a to úplne prirodzene. Potvrdzujú to satelitné zábery NASA z rokov 1973 a 2003. Vidíte ten obrovský rozmach, ktorý tu za 30 rokov prebehol?
Mestá v tejto oblasti rástli samostatne až do roku 2008, kedy Čínska vláda oznámila svoj megaprojekt a takmer okamžite začala s výstavbou potrebnej infraštruktúry. Namiesto niektorých starých, nepotrebných budov, vyrastú celkom nové domy alebo diaľnice, fabriky, nemocnice či iné budovy, ktoré spĺňajú rôzne mestské funkcie.
Tieto zábery sú však trošku smutné. Zachytávajú ženu, ktorej dom bol pri prestavbe mesta zničený. Táto žena, Huang Sufang, nakoniec spáchala samovraždu ako „protest“ proti takýmto radikálnym zásahom vlády do života obyvateľov jednotlivých miest…
Takáto megalománska prestavba samozrejme extrémne ničí prirodzenú krajinu, nehovoriac o znečisťovaní ovzdušia a prostredia. Do roku 2030 sa vláda chystá do najväčšieho mesta planéty presídliť až 80 000 obyvateľov, ktoré celé svoje životy prežili na vidieku. Čo myslíte, bude sa im to páčiť?
Na týchto obyvateľov už teraz čakajú vystavané obytné zóny plné vysokých obytných domov. Celkom iný život, ako doteraz poznali.
Čína vie, že do projektu musí investovať obrovské množstvo peňazí. Už len na vystavanie najmodernejšej dopravnej siete minú miliardy eur. V megametropole totiž plánujú dopravu vybudovať tak, aby sa obyvatelia presúvali z ľubovoľného miesta kdekoľvek do mesta za menej ako 1 hodinu.
Viac Čínskych monumentálnych projektov, ktoré menia svet na nepoznanie nájdete v našom staršom článku.
Prečo vlastne Čína buduje takéto „monštruózne dielo“? Chce totiž vybudovať megametropolu, ktorá by vysoké investície do pár desaťročí zúročila späť. Toto „mesto“ má byť po dokončení najväčším producentom HDP na svete.
zdroj: interez.sk (Lukáš M.), techinsider.io, theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku