Black Friday, v doslovnom preklade čierny piatok, je deň či obdobie, počas ktorého väčšina predajcov ponúka svoje produkty v obrovských zľavách. Či už ide o taktiku predajcov, alebo o skutočné zľavy, v každom prípade by sa spotrebitelia mali mať na pozore. Nákupom v nesprávnom e-shope totiž môžu prísť o svoje peniaze.
Tu by ste nakupovať nemali
Na rizikové internetové obchody často upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ktorá pravidelne aktualizuje svoj zoznam. „Uvedené e-shopy SOI považuje za rizikové z dôvodu nedodržiavania niektorých zákonných povinností, ale aj problematického vymáhania spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov,“ píše sa na webe inšpekcie. Aktuálne sa na jej zozname objavuje až 30 obchodníkov, cez ktorých neodporúča nakupovať.
Medzi podozrivými e-shopmi sú napríklad gigastore.sk, urbantrend.sk, finlando.sk, rajpradla.sk, či mobiluj.sk. Kompletný zoznam potenciálne nebezpečných obchodov si môžete pozrieť po rozkliknutí tohto odkazu.
Upozorňuje aj NBÚ
Na podvodníkov tiež upozorňuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý vydal niekoľko odporúčaní, ako si obchodníka overiť. „Kyberútočníci si vedia vyrobiť podvodné stránky, ktoré neraz vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje,“ začína upozornenie NBÚ. Zároveň odporúča, aby ľudia nakupovali od oficiálnych predajcov a čítali recenzie. „Prečítajte si recenzie na stránky a zamerajte sa najmä na negatívne recenzie. Pozitívne si mohol obchodník vytvoriť sám,“ dodal.
NBÚ pripomína, že podvod možno spoznať aj tak, že ceny nekorešpondujú s cenami ostatných predajcov. Pozor si treba dávať aj na spôsob platby. Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú zákazníkom viaceré možnosti platby. „Ak ponúkajú platbu kartou, uistite sa, že je zabezpečená a prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky alebo spoločnosti, ktorá môže takéto služby poskytovať. Pokiaľ je možné zaplatiť cez PayPal, zvoľte si túto možnosť,“ doplnil.
Úrad ďalej varuje, že seriózny online obchod nežiada viac osobných údajov, ako je nevyhnutné pre doručenie objednaných produktov. „Ak od vás pri registrácii alebo platbe predajca žiada zadanie neštandardných údajov (rodné číslo, dátum narodenia alebo číslo občianskeho preukazu), pravdepodobne pôjde o podvodné konanie s cieľom získať vaše osobné údaje,“ upozornil.
Nahlásiť chybu v článku