Antibakteriálne mydlá si obľúbili ľudia po celom svete. Okrem klasického očistenia rúk zaručujú, že vďaka svojmu zloženiu dokážu likvidovať baktérie, a tak prispievajú k tomu, aby naše ruky boli ešte čistejšie ako s klasickým mydlom. Ale je to naozaj tak? Nová štúdia amerických vedcov ukazuje, že to, prečo je o tieto mydlá tak veľký záujem, je v podstate skôr marketingový ťah, ako niečo, čo by skutočne malo aj fungovať.
Obchodovanie s antibakteriálnymi mydlami je ohromný biznis. Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch Amerických utratia zákazníci za antibakteriálne mydlá až jednu miliardu dolárov (takmer 898 miliónov eur).
Čo vlastne robí antibakteriálne mydlo antibakteriálnym? Je to chemická látka pôsobiaca proti baktériám, najčastejšie sa používa triclosan. Ten býva ale spájaný so vznikom odolnosti voči antibiotikám, môže spôsobiť tiež alergické reakcie a narúšať hormonálnu sústavu ľudí či iných cicavcov. Podľa jednej štúdie dokonca môže mať triclosan potenciálny rakovinotvorný účinok. Aj tieto zistenia viedli k tomu, že americké úrady uvažujú o tom, že triclosan zaradia do zoznamu látok, ktorých používanie bude len v obmedzených prípadoch.
Navyše, najnovšie zistenia vrhajú ďalší zlý tieň na antibakteriálne mydlá. Štúdia spomínaná v úvode podrobila testom antibakteriálne mydlá a skúmala ich vplyv na 20 nebezpečných druhov baktérií zahrňujúcich baktérie ako E. Coli, listéria, či salmonela. Baktérie umiestnili do misiek spolu s antibakteriálnym mydlom a zahrievali na teplotu 22 stupňov celzia – teda na normálne okolité prostredie, a tiež krátko na 40 stupňov celzia, čo malo simulovať umytie rúk horúcou vodou. Tieto testy vykonávali tiež s obyčajnými mydlami.
Ďalšie testovanie pokračovalo tak, aby sa čo najviac priblížilo bežným podmienkam. Dobrovoľníci si na ruky naniesli baktérie a následne si umývali ruky po dobu 30 sekúnd, opäť za použitia bežného, ako aj antibakteriálneho mydla, ktoré obsahovalo 0,3% triclosanu, čo je maximálne povolené množstvo v takýchto výrobkoch.
Výsledky výskumníkov prekvapili. Nedokázali nájsť totiž rozdiely medzi použitím bežného a antibakteriálneho mydla. Zamerali sa preto na to, ako dlho bude triclosanu trvať, kým zabije baktérie. Zistili, že triclosan pri koncentrácií, aká je v antibakteriálnych mydlách, baktérie skutočne zabije, no trvá mu to až 9 hodín.
Výskumníci teda naznačujú, že používanie antibakteriálnych mydiel je zbytočné a nie je vôbec také efektívne, ako sme sa doteraz domnievali. Niektorí autori štúdie dokonca hovoria o klamaní spotrebiteľa a o tom, že takéto produkty by s ohľadom na zdravie ľudí mali byť radšej zakázané.
Podstatné teda je, aby sme si ruky umývali poriadne a dôkladne po dobu aspoň 20 až 30 sekúnd teplou vodou a mydlom, a potom ich osušili v čistom uteráku, prípadne v papierovej utierke.
Používanie antibakteriálnych mydiel nechávame na vašom uvážení, no ako aj štúdia ukazuje, podstatnejšie ako výber mydla je skôr dôkladné umytie rúk. Ak vás téma o správnom umývaní rúk zaujala, prečítajte si náš článok o umývaní rúk, alebo tiež článok o tom, že používanie niektorých sušičov na ruky nemusí byť práve tá najlepšia voľba.
zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku