Foto: NASA/ISS

Niektoré objekty sa zo vzduchu či dokonca z vesmíru javia inak, ako keď sa na ne pozrieme z povrchu Zeme.

Medzinárodná vesmírna stanica ISS neustále obieha okolo našej Zeme, a to v približnej výške 400 kilometrov. Astronauti, ktorí sa na nej nachádzajú, tak majú jedinečný a unikátny pohľad na našu planétu a niekedy uvidia objekty, ktoré ich uchvátia, či dokonca šokujú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Lebka na púšti

Astronaut si pri jednom prelete všimol obrovskú tvár, ktorá náramne pripomína lebku. Neváhal, a objekt vyfotografoval. Ako píše portál IFL Science, snímka vznikla 12. februára 2023 pomocou fotoaparátu Nikon D5, ale NASA ju zdieľala koncom októbra pri príležitosti Halloweenu.

Foto: NASA/ISS

Sopečné kužele a soľ

Útvar, samozrejme, nezobrazuje skutočnú lebku. Ide o sopečný kráter nachádzajúci sa na Sahare v severnom Čade, známy ako Trou au Natron. Má priemer od 6 do 8 kilometrov a sčasti je pokrytý natrónom, čo je zmes uhličitanu sódneho, chloridu sódneho a síranu sódneho. Čierne miesta, ktoré na pomyselnej lebke tvoria oči a nos, sú sopečné kužele.

Oblasť Trou au Natron sa nachádza vo výške 2 450 metrov nad morom a patrí k najvyšším horským masívom Sahary, taktiež je táto oblasť veľmi izolovanou. Napriek tomu je oblasť obývaná šakalmi, líškami, gazelami či vtákmi.

Foto: Gerhard Holub, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Sopka je dávno vyhasnutá a nevie sa, kedy naposledy vybuchla. Pred 14-tisíc rokmi sa ale v tejto oblasti nachádzalo ľadovcové jazero.

Fotka, ktorú odfotil astronaut a ktorú NASA zverejnila, bola mierne upravená. Zvýšili na nej kontrast, bola orezaná a vylepšená jej kvalita. Ak si chcete pozrieť originálny záber, zamierte do galérie.

Uložiť článok

Najnovšie články