Pri bolestiach tela mnohí z nás siahajú po osvedčených liekoch – analgetikách, ktoré bolesti dokážu utlmiť. Podľa najnovších zistení kanadských vedcov ale môžete na nákupe liekov nemálo ušetriť. Zhruba porovnateľne totiž dokážu bolesť utlmiť aj obľúbené pesničky, ktoré máte v playliste na streamovacích platformách.
Vedci z kanadskej McGillovej univerzity v Montreale svoje zistenia o liečivých účinkoch hudby zverejnili v odbornom časopise Frontier in Pain Research, píše web The Guardian. Ako zistili, počúvanie obľúbenej hudby totiž pomáha znižovať intenzitu bolesti a najviac v tom pomáhajú skladby, ktoré poslucháčov dojmú.
Hudba lieči bolesť porovnateľne ako Ibalgin
„Odhadujeme, že obľúbená hudba znižuje bolesť asi o jeden stupeň na 10-bodovej škále. Jej pôsobenie sa tak dá v porovnateľných podmienkach prirovnať k voľnopredajným liekom proti bolesti. Dojímavá hudba môže mať dokonca ešte silnejší efekt,“ uviedol pre The Guardian jeden z autorov štúdie, Darius Valevicius, ktorý tiež uviedol, že hudba dokáže znížiť bolesť porovnateľne ako napríklad Ibuprofen.
Vedci z McGillovej univerzity testovali, ako na bolesť ľudia reagujú v momente, keď žiadna hudba nehrá a porovnávali to s ich skúsenosťami pri počúvaní obľúbených a náhodne vybraných piesní.
Výskumu sa zúčastnilo 63 zdravých dobrovoľníkov, ktorým vedci simulovali bolesť porovnateľnú s popálením. Najsilnejší efekt utlmenia bolesti dobrovoľníci uviedli pri pesničkách, ktoré hodnotili ako veľmi príjemné a ktoré u nich vyvolávali fyzickú reakciu v podobe zimomriavok.
Výskum má malé medzery
Vedci ale zatiaľ nemôžu stopercentne potvrdiť, že hudba pôsobí na všetkých rovnako. Medzi nami totiž žijú aj takí, ktorí hudbu nemajú vôbec radi, ale aj takí, ktorí sú v hudbe vyberavejší, a teda ich bolesť môže byť ťažšie utlmiť.
„Rozdiel v prežívaní bolesti predpokladá dva mechanizmy – zimomriavky môžu fungovať ako blokátor senzorických vnemov tak, že zabránia prenosu signálov bolesti. Príjemná hudba môže zas ovplyvniť emočné vnímanie bolesti bez toho, aby zmenila samotný vnem. Funguje to na kognitívno-emočnej úrovne, pri ktorej sú zapojené prefrontálne oblasti mozgu,“ vysvetlil Valevicius.
No aj keď majú tieto zistenie nejaké menšie nedostatky, stále ide o dôkaz, že pri niektorých typoch bolesti môže veľmi výrazne pomôcť k ich utlmeniu hudba alebo nejaký iný druh multimediálnej zábavy.
Nahlásiť chybu v článku