V Číne rastú obrovské stavby ako huby po daždi. V priebehu nasledujúcich 10 rokov plánuje Čína presunúť do rýchlo sa rozvíjajúcich veľkomiest až 250...

V Číne rastú obrovské stavby ako huby po daždi. V priebehu nasledujúcich 10 rokov plánuje Čína presunúť do rýchlo sa rozvíjajúcich veľkomiest až 250 miliónov ľudí. Len pre informáciu, toto číslo zodpovedá celej indonézskej populácii. Keďže sa chystá táto masová migrácia, krajina investovala miliardy dolárov do masívnych projektov týkajúcich sa infraštruktúry. Niektoré z nich sú už dokončené, kým iné sa len stavajú. Populárne letiská, diaľnice ponad zem alebo mestá v púšti. Čína ukazuje, čo v skutočnosti znamená robiť veľké veci.

Článok pokračuje pod videom ↓

Teleskop Pingtang

cinastavby1
wikimedia.org

Celková suma tohto projektu sa šplhá ku 110 miliónom dolárov. Stavba zatiaľ nie je dokončená, no záverečné práce sú naplánované na september tohto roku. Pingtang teleskop bude druhým najväčším rádioteleskopom na svete a naprieč dosahuje takmer 0,5 km.

Šanghajské laboratórium

cinastavby2
ssrf.sinap.ac.cn

Do tohto výskumného zariadenia bolo investovaných až 176 miliónov dolárov a vykonávajú sa tu tie najhlavnejšie a najdôležitejšie vedecké projekty. Shanghai Synchrotron Radiation Laboratory je najdrahšie výskumné stredisko v krajine.

Ústredie televízie

cinastavby3
wikimedia.org

Zaujímavosťou je, že budova ústredia Čínskej televízie sa skladá zo šiestich horizontálnych a šiestich vertikálnych častí, ktoré sú spojené do jednej slučky. Do tejto stavby bolo investovaných až 760 miliónov dolárov a jej rozloha je 144 170 m².

Projekt Tianhuangping

cinastavby4
wikimedia.org

Jedná sa o projekt zásoby vody, do ktorého bolo investovaných až 900 miliónov dolárov. Táto vodná nádrž je najväčšou vodnou nádržou v krajine a zohráva dôležitú úlohu pri dodávaní energie do východnej Číny.

Svetové finančné centrum

cinastavby5
wikimedia.org

Projekt Šanghajského svetového finančného centra stál až 1,1 miliárd dolárov a na pravej strane tohto obrázku môžete vidieť aj druhý najväčší hotel na svete, ktorý je súčasťou tohto komplexu. Centrum je vysoké približne 492 metrov a hotel Park Hyatt Shanghai sa nachádza na 79. až 93. poschodí.

Most ponad rieku Yangtze

cinastavby6
wikimedia.org

Most Wuhan Tian Xing Zhou Yangtze je kombinovaný cestný aj železničký most, ktorý vedie ponad rieku Yangtze v meste Wuhan. Na jeho výstavbu putovalo približne 1,7 miliardy dolárov.

Metro Nanjing

cinastavby7
wikimedia.org

Metro Nanjing bolo dokončené už v roku 2005 a do jeho výstavby sa investovalo 1,7 miliardy dolárov. Predpokladám, že táto investícia bola rýchlo návratná, a to z dôvodu, že denne toto metro využije približne 2 milióny ľudí, pričom ročne to je až 717 miliónov.

Šanghajská veža

cinastavby8
wikipedia.org

Šanghajská veža je druhý najväčší mrakodrap na svete. Meria 632 metrov, má 128 poschodí a rozprestiera sa na ploche 400 000 m². Budova bola navrhnutá americkou spoločnosťou Gensler pod vedením čínskeho architekta Jun Xia. Náklady na výstavbu boli až 2,4 miliardy dolárov.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Uložiť článok

Najnovšie články