Foto: Istyleme, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Známe obchodné mená predávajúce elektroniku Apple by mohli ísť po vzore NAY a Datartu.

Elektronika Apple sa aj na Slovensku teší veľkej popularite, pričom medzi najznámejších predajcov tejto techniky u nás patria aj iStyle a m:zone. Práve tieto dve spoločnosti by sa podľa všetkého mali zlúčiť, vyplýva to zo správy Protimonopolného úradu SR.

Článok pokračuje pod videom ↓

iStyle preberie m:zone

V súčasnosti nie je celkom jasné, prečo sa obchodníci k tomuto kroku odhodlali a či aj po ňom budú na našom trhu pôsobiť pod oboma značkami. Ako vyplýva zo správy PMU, spoločnosť iStyle Cyprus Limited by mala v rámci koncentrácie prevziať výlučnú kontrolu nad spoločnosťou m:zone s.r.o., sídliacou v Bratislave.

Koncentráciu PMU definuje ako proces spájania podnikateľov na trvalom základe, ktorým je zlúčenie alebo splynutie dvoch alebo viacerých samostatných podnikateľov, prípadne získanie priamej alebo nepriamej kontroly jedným podnikateľom alebo viacerými podnikateľmi nad podnikateľom, jeho časťou alebo nad viacerými podnikateľmi alebo ich časťami.

Tretie strany, teda fyzické a právnické osoby, môžu predložiť PMÚ svoje pripomienky, námietky a informácie k oznámeným koncentráciám,“ vyzýva úrad.

Foto: Unsplash

Boj proti konkurencii?

Jeden z dôvodov takéhoto spojenia môže byť aj spoločný boj majiteľov proti konkurencii. Nedávno sa v tomto smere hovorilo o koncentrácii veľkých reťazcov NAY a Datart, o ktorom sme informovali v tomto článku. „Potenciálnym spojením by mali predajcovia lepšie čeliť konkurencii v podobne globálnych spoločností, ktoré sú silné hlavne v online priestore,“ vysvetľovali dôvody zástupcovia predajcov.

Či to tak bude aj v tomto prípade, nie je jasné, nakoľko obe spoločnosti vykázali v minulom roku slušné tržby – m:zone vo výške 53 miliónov eur a ziskom 585-tisíc eur, iStyle vo výške 23 miliónov eur a ziskom 324-tisíc eur. Najväčší hráči na trhu však generujú oveľa väčšie čísla a možné splynutie týchto subjektov by im mohlo pomôcť v konkurovaní. Ako vyplýva zo správy PMU, na rozdiel od NAY a Datartu tu nejde o podpis dohody pre možné spojenie, ale o nadobudnutie výlučnej kontroly nad druhým subjektom.

Uložiť článok

Najnovšie články