Od 3. júla 2021 aj na Slovensku na základe nariadenia ministerstva životného prostredia dostali stopku jednorazové plasty. Medzi nimi nielen neekologické plastové poháre, príbory, ale aj polystyrénové obaly na jedlo či stále obľúbené slamky. Posledné menované začali mnohé reštauračné podniky ešte v predstihu nahrádzať ekologickými formami – kovovými, sklenenými či papierovými slamkami.
Ako sa ale ukázalo, práve tie papierové až tak ekologické nie sú, čo potvrdila aj nedávna štúdia belgických vedcov, píše spravodajský portál CNN Prima News. Podľa zistení vedcov sú papierové slamky škodlivé, a taktiež zaťažujú prírodu. Skúmali 38 typov papierových slamiek a až 27 z nich obsahovalo perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), ktoré sa tak ľahko nerozložia.
Aj papierové slamky sú ekologickým problémom
Zrejme nikoho neprekvapí, že najekologickejším variantom sú kovové slamky, či tie vyrobené zo skla. Tie sa ale v baroch či v reštauráciách s príliš veľkým záujmom zákazníkov nestretli.
V reštauračných podnikoch plastové slamky najčastejšie vymenili za papierové, ktoré mnohí výrobcovia a aj ekoaktivisti označili za najekologickejší variant. Ako sa ale ukázalo, príliš funkčné nie sú. Keďže výrobcovia dbajú na to, aby papierové slamky v studených i horúcich nápojoch vydržali dlhšie, museli materiál obohatiť o ďalšie látky. A to je dôvod, prečo sa podľa odborníkov aj v papierových slamkách objavujú špeciálny látky, dokonca aj malé množstvo plastov.
Plasty v papierových slamkách
„V porovnaní s plastovými slamkami tam takýchto látok môže byť dokonca o niečo viac. Keby sme si ale mali vybrať medzi papierovou a plastovou slamkou, skôr by som odporučil papierovú,“ povedal televíznej stanici CNN Prima News Vladimír Kočí, vedúci Ústavu udržateľnosti a produktovej ekológie na Vysokej škole chemicko-technologickej.
Belgickí vedci ale zistili, že väčšina papierových slamiek obsahuje PFAS, ktoré sa používajú na odpudzovanie vody a mastnoty z papierových obalov potravín, kobercov alebo outdoorového oblečenia. No a väčšina týchto látok sa v prírode rozložiť nedá, prípadne len veľmi ťažko.
Dokonca ani prevádzkari barov a reštaurácií nevedia, ako ich správne recyklovať, nehovoriac o tom, že v balených nápojoch bývajú papierové slamky často zabalené do plastového obalu. Účinok sa teda stráca v ekologickom úmysle.
Najlepším riešením problému by bolo prestať ich používať úplne
Pokiaľ chce teda ľudstvo žiť ekologickejším spôsobom aspoň čo sa týka spotreby slamiek, bude musieť vymyslieť ich lepšiu a ekologickejšiu výrobu. Prípadne zapracovať na tom, aby ľudia prestali slamky (akékoľvek) vôbec používať.
S pozitívnymi reakciami sa totiž nestretli ani kovové či sklenené slamky, z ktorých sa ťažšie pije, mnohým zákazníkom príde nehygienické dávať ich do úst a navyše aj podniky s ich údržbou a čistením majú nemalé problémy.
Nahlásiť chybu v článku