Foto: TUZVO, Google Maps

Mapa, s ktorou sa pohráte pokojne aj niekoľko hodín.

Mladšie ročníky využívajú nástroje umelej intelignecie najmä na hlúposti a lacnú zábavu. Tí uvedomelejší vedia, že ide o šikovných pomocníkov, ktorí toho dokážu naozaj veľa. Svoje o tom vie aj tím odborníkov z Technickej univerzity vo Zvolene. Aj vďaka umelej inteligencii sa im totiž podarilo dať dohromady unikátnu mapu Slovenska, ktorá ukazuje, ako naša krajina vyzerala pred 73 rokmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Unikát, ktorý ocení nejeden milovník histórie – aj takto by sa dala opísať nová mapa, za ktorou stojí docent Milan Koreň z TU vo Zvolene. Ten vďaka umelej inteligencii využil metódy strojového učenia na farbenie historickej ortofotomapy Slovenska, píše web Veda na dosah, ktorý je pod správou zvolenskej univerzity.

Foto: TUZVO

Vznikla aj vďaka leteckým snímkaz z roku 1935

Jedinečný pohľad do minulosti našej krajiny pomôže vo viacerých ohľadoch. „Umožňuje skúmať dynamiku zmien krajiny, rozšírenie a štruktúry pôvodných lesných porastov, premeny miest, obcí, dopravnej infraštruktúry, historické a kultúrne pamiatky, identifikovať staré vlastnícke hranice,“ uvádzajú odborníci z univerzity.

Bratislava na historickej mape. V roku 1950 existoval cez Dunaj len jeden most. Foto: TUZVO

Mapa vznikala nielen za pomoci umelej inteligencie, ale najmä vďaka podkladom. Tie tvorili letecké snímky už z roku 1935, ale aj zo začiatku tohto storočia. Letecké snímky z archívu poskytol Topografický ústav plukovníka Jána Lipského v Banskej Bystrici.

Nová ortofotomapa Slovenska zachytáva územie našej krajiny pred kolektivizáciou poľnohospodárstva a intenzívnou industrializáciou po konci druhej svetovej vojny.

Pohľad na územie, ktoré kedysi nebolo zatopené vodou z LIptovskej Mary. Tá v čase vzniku tejto leteckej snímky neexistovala. Foto: TUZVO

„Možno na nej vidieť niekdajšiu podobu centier miest, mozaiku malých políčok v okolí obcí, staré toky riek s meandrami, zaniknuté obce pod vodnými priehradami, tajchy, lesné železnice aj rozostavané domy, cesty, železnice, priehrady a továrne,“ píše portál. Kompletnú interaktívnu mapu nájdete na tomto odkaze.

Uložiť článok

Najnovšie články