Dvom slovenským vedcom sa podarilo spozorovať a opísať vzácny jav, ktorý sa objavil nad sopkou Etna v Taliansku. Neobjavuje sa často a čo je horšie, môže byť predzvesťou výbuchu, píšu vedci na sociálnej sieti.
Daniel a Samuel Furkovci sú vedci z oblasti experimentálnej medicíny, ktorí sa na svojom facebooku podelili s verejnosťou o zážitok z talianskej sopky. Nad Etnou, ktorá patrí k najznámejším vulkánom, spozorovali vzácny kruhový mrak.
Tieto mraky vytvárajú sopky, pričom to nedokážu všetky, ale len niektoré. Najčastejšie ide o stratovulkány na Islande, no teraz je už isté, že niečo také dokáže aj Etna. Podľa slovenských vedcov sa tento jav naskytne ľudskému oku raz za 23 – 120 rokov, pričom Daniel Furka pre interez dodal, že ľudia, ktorí žijú priamo pod sopkou, mohli tento raritný jav už v minulosti zachytiť.
Predzvesť niečoho zlého
Vedci ohľadom kruhovému mraku dodávajú, že môže byť predzvesťou väčšieho výbuchu sopky. Ide totiž o mrak z vodnej pary, ktorý na 100 % nemusí znamenať erupciu, no v minulosti sa takéto mraky vyskytovali práve pred laterálnou erupciou.
Experti, ktorí o tomto úkaze informovali, tvrdia, že kruhových mrakov sa chytili aj ufológovia a v rôznych diskusiách sa tento jav spája ľuďom s vesmírnou silou. Ide, samozrejme, o hoax, ktorý je riadne podložený základnou vedou.
Dôvodom môže byť aj to, že sopka Etna sa cyklicky blíži k ďalšiemu výbuchu a „obláčiky“ môžu napovedať o živote sopky. Zaujímavosťou je, že tvorenie týchto úkazov dokáže len pár sopiek, pričom sa to prirovnáva k tomu, že nie každý dokáže pri fajčení vytvoriť krúžok.
Nahlásiť chybu v článku