Mnoho ľudí si pri spojení krásna, čistá a nepreplnená pláž rovno predstaví ďalekú exotiku. Pravdou však ostáva skutočnosť, že množstvo nádherných miest pri mori s týmito faktormi sa nachádza aj v Chorvátsku. Jedným z nich je určite aj Saplunara.
V poslednej dobe sme vám predstavili niektoré z krásnych miest obľúbenej dovolenkovej destinácie mnohých Slovákov. Chorvátsko okrem miest, ako napríklad Komiža, skrýva aj krásne pláže. Medzi najkrajšie patrí Pasjača, ale istotne aj Saplunara.
Názov tejto pláže je odvodený od latinského slova sabalum, ktoré v preklade značí piesok. Ak by ste túto pláž chceli hľadať kdekoľvek blízko rušných dovolenkových destinácií, išli by ste zlým smerom. Saplunara je totiž klenotom a ozdobou ostrova Mljet, ktorý sa nachádza na samom južnom cípe Chorvátska.
Domov Národného parku
Svojou polohou sa radí k najjužnejším a najvýchodnejším obývaným väčším ostrovom chorvátskeho pobrežia. Mljet má rozlohu 54 km², šírku v priemere 3 kilometre a na dĺžku meria 37 km. Je domovom Národného parku, viacerých chránených oblastí, krásnych jazier, niekoľkých dedín, no najmä disponuje plážou, ktorú drvivá väčšina návštevníkov hodnotí ako skrytý raj.
Pláž nesie názov po dedinke, v ktorej sa nachádza. Počet domácich dosahuje len niečo cez 80 ľudí, pričom zvyšok dotvára pár desiatok turistov, ktorí sú ochotní cestovať na miesto, kde si užijú skutočný raj. Saplunara sa delí na dve časti: dlhšiu a kratšiu, pričom dĺžka celej pobrežnej línie pláže činí necelý 1 kilometer.
Saplunara je úplne iná pláž, než na aké sú dovolenkári v Chorvátsku zvyknutí. Voda je krištáľovo čistá, biely piesok pripomína skôr Karibik, než Jadran. Navyše, navštevuje ju veľmi málo ľudí, čo z nej robí ideálne miesto na tichú pokojnú dovolenku a oddych.
Cesta nie je najjednoduchšia
Navyše, toto miesto môžete navštíviť zadarmo. V blízkosti je tiež kaviareň, malá reštaurácia či toalety. Ako sa však dá na Saplunaru dostať? Ako býva pri týchto menej objavených miestach zvykom, nie je to práve najjednoduchšie.
Na ostrov Mljet nelietajú lietadlá, pričom jediný spôsob je nastúpiť na trajekt zo Šibeniku, pričom cestá trvá 90 minút pre rýchlejšie lode, respektíve 2,5 hodiny pre väčšie trajekty. Cena za trajekt začína v priemere na 18 eurách.
Nahlásiť chybu v článku