Architektonicky štvrť mala pozostávať zo stoviek luxusných víl pripomínajúcich klasicizmus európskych miest 19. storočia. Tie sa aj postavili, no megalomanský projekt pri meste Šen-jang na severovýchode Číny developerský a realitný gigant Greenland Group nikdy nedokončil. Budovy tak niekoľko rokov doslova chátrali, pokým sa v nich neusídlili farmári.
Ako informovala agentúra AFP, nedostavané a polorozpadávajúce sa vily začali využívať farmári. Tí v uličkách chovajú a pasú dobytok, či pestujú úrodu.
Luxus, ktorý napokon bohatým neposlúžil
Čínska spoločnosť Greenland Group plánovala vybudovať štvrť pre multimilionárov, ktorá mala pozostávať z 260 luxusných víl a aj niekoľkých ďalších administratívnych budov. S výstavbou sa začalo v roku 2010, no o dva roky boli všetky stavebné práce pozastavené a ďalej už nikto nepokračoval. Samozrejme, len do momentu, kedy sa chátrajúcu štvrť rozhodli vo svoj prospech a úžitok ostatných využiť miestni farmári, píše web Hong Kong Free Press.
„Bolo to kvôli korupcii úradníkov. Prerušilo sa financovanie projektu, takže to zostalo nedokončené,“ vysvetlil reportérom agentúry AFP farmár menom Guo dôvody, prečo vlastne štvrť schátrala. Samotný developer na otázky agentúry neodpovedal.
V Číne je opustených až 65 miliónov domov
Projekt nemalých rozmerov pochoval kolabujúci trh s nehnuteľnosti v Číne. Nejde pritom o jediný takýto projekt, ktorý sa začal realizovať, ale nikdy sa nedokončil. Opustených štvrtí, či dokonca aj miest je v Číne dosť a podľa webu Insider môže ísť až o 65 miliónov prázdnych domov. To by vystačilo napríklad na ubytovanie všetkých obyvateľov Francúzska.
Čínska vláda preto podporu takýchto megalomanských stavieb výrazne obmedzila, čo mnohé firmy položilo na kolená. Farmárom a ich úrode a zvieratám sa ale v nedokončenej štvrti darí, čo môže značiť a podporovať tvrdenia, že všetko zlé je na niečo dobré.
Nahlásiť chybu v článku