Batérie vo väčšine dnešných mobilných telefónov nevydržia ani jeden deň a používatelia ich preto nabíjajú každú chvíľu, neraz napríklad aj na verejných nabíjačkách v autobusoch, vlakoch či v obchodných centrách. Práve takéto nabíjanie však predstavuje obrovské riziko, informuje Národný bezpečnostný úrad na Facebooku.
Veľmi ľahko sa totiž môžete stať obeťou takzvaného „juice jackingu“, ktorý využívajú kyberzločinci. Do týchto nabíjačiek sa dá nahrať nebezpečný softvér, vďaka ktorému vedia útočníci počas nabíjania získať prístup k pripojeným zariadeniam.
Nikdy nezdieľajte údaje
„Keď sa váš telefón pripojí k inému zariadeniu, spáruje sa s ním a považuje ho za dôveryhodné. To znamená, že medzi sebou budú môcť zdieľať informácie. USB kábel sa teda počas nabíjania pre útočníka stáva vstupnou bránou do vášho zariadenia,“ píše úrad.
„Nainštalovať vám môžu malvér, ktorý vám zablokuje zariadenie alebo pošle vaše osobné údaje a heslá priamo páchateľovi. Zločinci potom môžu tieto informácie použiť na prístup k online účtom, internet bankingu alebo ich predať. Ak ich získajú dosť, môžu vám ukradnúť identitu a vystupovať vo vašom mene,“ dodáva spomínaný orgán štátnej správy.
Pred takouto krádežou sa však dá pomerne jednoducho chrániť. Vždy používajte vlastné káble a v ideálnom prípade také, ktoré neumožňujú prenos dát, ale čisto len nabíjanie. Ak sa vám na vašom zariadení zobrazí výzva, podľa ktorej máte „zdieľať údaje“, „dôverovať tomuto počítaču“ alebo „iba nabíjať“, vždy zvoľte poslednú spomínanú možnosť. Ak však používate svoju vlastnú externú nabíjačku, podobných útokov sa báť nemusíte.
Nahlásiť chybu v článku