Foto: unsplash

Tento syndróm patrí medzi tie najbizarnejšie, o akých ste kedy počuli.

Zdá sa, že strach a úzkosť sa pomaly, ale isto stávajú každodennou súčasťou nášho života plného stresu. Kým v mnohých prípadoch je strach naozaj opodstatnený, v prípade syndrómu koro vyvoláva množstvo otázok. Ľudia, ktorí ním trpia, majú totiž panický strach z toho, že im mizne penis.

Článok pokračuje pod videom ↓

Boja sa, že im zmizne penis

Ako informuje web Medical Daily, koro syndróm je psychiatrická porucha charakterizovaná úzkosťou a hlbokým strachom zo zmenšenia penisu a/alebo vtiahnutia pohlavných orgánov do brucha, až kým nezmiznú. Osoby trpiace koro syndrómom veria, že keď genitálie zmiznú, zomrú.

Tento syndróm sa vyskytuje najmä u ľudí z Indie, Číny a Japonska, zriedkavo ním však trpia aj Európania či Američania. Najčastejšie postihuje mladých mužov, ktorí nemajú dostatočné vzdelanie v oblasti vlastnej fyziológie a sexuality. Vedci si nie sú istí, či je to spôsobené kultúrou, alebo či tento syndróm vznikol ako fáma, ktorá bola prevzatá doslovne a ľudia jej naozaj veria.

Foto: unsplash

Týka sa to nielen mužov, ale aj žien

Niekoľko lekárov si všimlo, že koro syndróm sa stáva čoraz populárnejším v západných krajinách, avšak v tých bol koro syndróm spojený s ďalšími psychologickými ochoreniami, napríklad so schizofréniou. Podľa odborníkov trpí syndrómom koro oveľa viac ľudí, ako je oficiálne v záznamoch. Mnohí sa ale hanbia a nechcú o tom hovoriť. Od roku 1950 bolo zaznamenaných niekoľko epidémií tohto syndrómu, kedy bolo súčasne zaznamenaných niekoľko tisíc prípadov.

Syndróm je neraz sprevádzaný takým obrovským strachom, že človek, ktorý ním trpí, prekonáva záchvaty paniky. Podľa webu Health Psychology Research niektorí ľudia zachádzajú do extrémov a robia rôzne opatrenia v snahe zabrániť tomu, aby sa im penis vtiahol do tela. V ojedinelých prípadoch sa syndróm koro môže týkať aj žien. Tie veria, že im napríklad zmiznú prsia alebo vulva.

Odborníci liečia pacientov so syndrómom koro najmä psychologickou intervenciou. V niektorých prípadoch sa však pacient lieči aj antidepresívami.

Uložiť článok

Najnovšie články