Ak by sme hľadali vývinové cykly osobností človeka, našli by sme ich viacero. Každý z nich v sebe nesie nejakú mieru „pravdy“, ale v každom nájdeme aj isté trhliny a nepresnosti.
Dokonca aj Shakespeare načrtol vo svojej knihe „Ako sa vám páči“ tzv. sedem vekov človeka. Potom tu máme notoricky známeho Freuda, ktorý opísal 5 slávnych etáp ľudského vývinu. V modernej dobe, ako uvádza IFL Science, sa však môžem pozrieť aj na alternatívne modely.
V článku na portáli Psychology Today licencovaný klinický psychológ Bob Taibbi prezentuje osobný rast na základe troch odlišných fáz podľa Stephnea Coyea.
4 fázy vývinu
Prvou je závislosť. V tejto fáze sa deti spoliehajú na to, že všetky ich potreby budú uspokojené niekým iným, spravidla rodičmi. Ďalšou je nezávislosť, ktorú môžeme badať u dospievajúcich či mladých dospelých vyrastajúcich na samostatné osobnosti. Treťou fázou je vzájomná závislosť, pri ktorej si uvedomujeme, že na dosiahnutie najlepších výsledkov by sme mali spolupracovať s inými na víziách a cieľoch.
Taibbi medzi tieto fázy vkladá ešte štvrtú, a to je protizávislosť. Tá sa nachádza medzi závislosťou a nezávislosťou a je to fáza rebélie, v ktorej sa mnohí tínedžeri snažia vzďaľovať od rodičov a začnú vnímať svojich kamarátov ako primárny zdroj podpory.
Nezáleží na veku
Aj keď sa môže zdať, že každá fáza je vymedzená pre istý vek, nie je tomu tak. „Vek nemá nič spoločné s tým, ako sme vyspelí, najmä s mentálnou a emocionálnou vyspelosťou. Ak začnete byť voči sebe úprimní, objavia sa nové možnosti.“
Podľa Taibbiho rôzne životné skúsenosti môžu spôsobiť, že ľudia uviaznu v niektorej z týchto fáz. Niektorí dospelí môžu mať stále znaky závislosti, sú to vo všeobecnosti tí, ktorí nedostali šancu vyvinúť si sebestačnosť. Iní, ak neprešli fázou rebelstva, môžu byť stále uviaznutí v protizávislosti.
Ak ste uviaznutí vo fáze nezávislosti, prejavuje sa to neschopnosťou požiadať iných o pomoc, ale tiež o prejav pocitov, jednoducho o všetko sa chcete starať sami.
Ľudia často uviaznu práve v tejto fáze, keďže najmä v západnej spoločnosti sa presadzuje myšlienka samostatného a nezávislého jedinca. Ale v konečnom dôsledku je podľa tohto modelu cieľom dosiahnuť vzájomnú závislosť, ktorá tiež hovorí o základnom princípe ľudského bytia a toho, že máme tendenciu hľadať spojenectvá s inými.
Ak si myslíte, že túto fázu ste nedosiahli, Taibbi píše, že vždy sa s tým dá niečo robiť a kľúčom je učenie sa, čo jednotlivá fáza vyžaduje. „Ak ste napríklad uviazli vo fáze nezávislosti, experimentujte s tým, že sa zbavíte kontroly nad všetkým. Ak ste sebakritickí, berte to ako výzvu,“ uzatvára.
Nahlásiť chybu v článku