Foto: unsplash

Množstvo ľudí sníva o tom, že zo dňa na deň omladnú a Juhokórejčanom sa to splnilo.

Podľa právnych predpisov, ktoré vstúpili do platnosti v stredu, všetky súdne a správne oblasti v celej východoázijskej krajine prijmú medzinárodný vekový systém, ktorý sa používa vo väčšine sveta. Ukončia sa tak roky diskusií o problémoch spôsobených predtým používaným tzv. „kórejským vekom“ a „kalendárnym vekom“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vznikalo mnoho zmätku a sporov

Ako informuje CNN, zjednotenie veku eliminuje rôzne sociálne zmätky a spory, uviedol v pondelok na tlačovom brífingu minister pre vládnu legislatívu Lee Wan-kyu. Juhokórejský parlament schválil zákon v decembri minulého roka. Očakáva sa, že zrušenie dvojakého štandardu prinesie mnohé zlepšenia a obyvateľom krajiny uľahčí život.

V Južnej Kórei sa „medzinárodný vek“ vníma ako počet rokov od narodenia osoby a začína sa nulou, rovnaký systém sa používa vo väčšine ostatných krajín. Na otázku o veku v neformálnom prostredí však väčšina Juhokórejčanov odpovedá „kórejským vekom“, ktorý môže byť o jeden alebo dokonca o dva roky vyšší ako ich medzinárodný vek.

Foto: unsplash

Podľa tohto systému, ktorý má korene v Číne, sa deti považujú za ročné v deň narodenia a vždy 1. januára sa pridáva rok. Za určitých okolností používajú Juhokórejčania aj svoj „kalendárny vek“, teda kombináciu medzinárodného veku a kórejského veku. Dieťa má pri narodení nula rokov, no vždy 1. januára sa priráta k veku jeden rok.

Človek môže mať súčasne 45, ale aj 47 rokov

Vezmite si napríklad speváka Psy známeho vďaka piesni Gangnam Style. Narodil sa 31. decembra 1977, takže podľa medzinárodného veku má 45 rokov, podľa kalendárneho roka 46 rokov a podľa kórejského veku 47 rokov. Znie to mätúco a vzhľadom na to, že sa v krajine používa spleť rôznych vekových systémov, vzniká chaos.

Vláda v stredu uviedla, že aj po novej štandardizácii sa budú za určitých okolností používať staré systémy. Napríklad deti zvyčajne nastupujú na základnú školu v marci toho roka, v ktorom dovŕšia šesť rokov (v medzinárodnom meradle), bez ohľadu na to, na ktorý mesiac pripadajú ich narodeniny, čo bude platiť naďalej.

Foto: unsplash

Za rovnako starých, bez ohľadu na to, či sa narodili v decembri alebo v januári, budú považovaní ľudia aj pri kúpe alkoholu či cigariet. Podľa tohto zákona si ľudia môžu kúpiť alkohol od roku, v ktorom dovŕšia 19 rokov (v medzinárodnom veku). Mnohí obyvatelia budú pravdepodobne naďalej používať tradičný kórejský vekový systém v každodennom živote a spoločenských situáciách, ako je to bežné.

Veľká časť krajiny túto zmenu víta. V prieskume ministerstva pre vládnu legislatívu sa 86,2 % respondentov vyjadrilo, že budú používať medzinárodný vekový systém. Znamená to víťazstvo aj pre zákonodarcov, ktorí už roky vedú kampaň za zjednotenie medzinárodného veku, pretože už majú dosť viacerých zmiešaných systémov.

Uložiť článok

Najnovšie články