Nedávno svetom otriasla nehoda ponorky, ktorá sa aj s piatimi pasažiermi stratila v hlbinách oceánu. Neskôr sa potvrdilo, že stroj zničila implózia, teda jav, pri ktorom prichádza k náhlemu vyrovnaniu tlaku smerom dovnútra. Teoretikov tak začalo zaujímať, prečo sa niečo podobné nestalo aj parníku Titanic, píše IFL Science.
Miniponorka Titan, ktorá brala odvážnych a zároveň zámožnejších dobrodruhov k vraku Titanicu, spôsobila vo svete počas minulého týždňa poriadny rozruch. Po tom, ako sa stratila z radaru, prešiel aj čas rezervy kyslíka na palube a napokon sa potvrdilo, že ju zničila implózia a päťčlenná posádka na mieste zomrela.
Implózia je jav, ktorý nastane pri náhlom vyrovnaní tlaku. V prípade miniponorky bol tlak výrazne nižší, než v okolí v hĺbke niekoľko tisíc metrov. Jav implózie teda ponorku doslova rozdrvil. Keď sa to teda stalo ponorke, prečo sa to neprihodilo aj obrovskému Titanicu, ktorý sa potopil v roku 1912?
Tlak bol rovnaký
Odpoveďou je vyrovnaný tlak. Zatiaľ čo ponorka bola uzavretá a trup nedokázal udržať obrovský tlak v hĺbke, nastala implózia. Čo sa týka Titanicu, pri jeho potápaní došlo aj k implózii, no podľahla jej len veľmi malá časť lode, ktorá bola zvnútra uzatvorená. Väčšina konštrukcie mala však uvoľnený priechod vzduchu zvnútra, čo spôsobilo vyrovnanie tlaku a tým sa predišlo deštrukcii.
Nahlásiť chybu v článku