Foto: humannypokrok.sk

Zákaz klietkových chovov zaviedli už aj susedné krajiny.

Pred parlamentom sedia v klietke ochranári a takto žiadajú zákaz klietkového chovu sliepok. Na júnovej schôdzi by totiž poslanci mali rokovať o návrhu zákona na zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ochranári z organizácie Humánny pokrok preto dnes pred parlament priniesli veľkú klietku s nadživotnými maketami sliepok. Informuje o tom v tlačovej správe Bianka Mária Bálintová, tlačová hovorkyňa Humanitárny pokrok. Do akcie zapojili aj verejnosť, takže v klietke nesedia len aktivisti.

Sliepky majú extrémne malý priestor

Klietka má počas júnovej schôdze poslancom a poslankyniam pripomínať nehumánne podmienky klietkových chovov, v ktorých žije na Slovensku v súčasnosti 2,3 milióna sliepok. Organizácia vo februári zverejnila zábery z troch slovenských klietkových chovov sliepok, ktoré ukazujú zlé životné podmienky zvierat.

Na každú sliepku v klietkovom chove podľa Humanitárneho pokroku pripadá priestor veľkosti približne hárku papiera A4. Nemôže vykonávať svoje prirodzené potreby ako hrabanie sa v zemi, čím trávi väčšinu svojho bdelého času, alebo kúpať sa v prachu, čím sa zbavuje parazitov a ani svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda.

Foto: humannypokrok.sk

Práve pre nedostatok možností prejavovať svoje prirodzené potreby sa sliepky v klietkach zbláznia, často sa navzájom napádajú a dochádza aj ku kanibalizmu. „Je to extrémne krutá a barbarská praktika, ktorú odmieta ako verejnosť, tak aj firmy. A vlažnosť, s akou k takto dôležitej téme pristupuje parlament, je alarmujúca. Koniec klietok je nevyhnutný,“ uviedol riaditeľ organizácie Humánny pokrok Martin Smrek.

Slovensko opäť zaostáva

Podľa neho bude klietka pred parlamentom počas najbližšej schôdze dennodenne poslancom a poslankyniam pripomínať, že už stačilo výhovoriek a je čas konať. Poslanec OĽaNO Tomáš Šudík predložil vo februári návrh zákona na zákaz klietkového chovu sliepok od roku 2024 s päťročným prechodným obdobím do roku 2028, počas ktorého by chovatelia museli klietkové chovy prerobiť na bezklietkové.

Európske krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Dánsko, časť Belgicka, a dokonca aj susedné Rakúsko a Česko už zakázali klietkový chov. Záväzok skončiť s používaním klietkových vajec od roku 2025 prijali tisíce firiem vrátane maloobchodných reťazcov.

Na Slovensku takýto záväzok prijali už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. Humánny pokrok vedie už viac ako dva roky kampaň Zákaz klietok. Ich petíciu podpísalo už 69 284 ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články