Európskym letoviskám každoročne stúpa počet návštevníkov, ktorí si chcú užiť krásu tamojších pláží a zrelaxovať v azúrových moriach. Rokmi však státisíce turistov negatívne vplýva na životné prostredie, čo začínajú dané štáty pociťovať čoraz viac. Podobné problémy majú aj v Taliansku.
Krok podnikne Sicília, aj Sardínia
Ako uvádza CNN, najnovšie oznámili boj s návalom turistov aj populárne ostrovy Sicília a Sardínia, ktoré tiež patria medzi obľúbené destinácie mnohých Slovákov. Podľa článku sa každoročne zhoršuje situácia ostrovného životného prostredia a radikálne kroky musia urobiť vo vyššom záujme. Konkrétne, hlavným prostriedkom bude denný limit návštevníkov na jednotlivých plážach.
„Už si nemôžeme dovoliť tisíce opaľujúcich sa ľudí denne natlačených na jednom mieste, ako tomu bolo v minulosti, je to neudržateľné,“ povedal jeden z miestnych starostov. Momentálne sa hovorí o štyroch plážach – Cala dei Gabbiani a Cala Biriala budú mať zavedený denný limit 300 návštevníkov, Cala Goloritze 250 návštevníkov za deň a Cala Mariolu, najväčšia z pláží, bude mať denný limit 700 ľudí.
Dokonca pri Cala Goloritze to nebude iba o obmedzení návštevníkov, ale aj o dodatočnom poplatku. Ak budete chcieť túto pláž navštíviť, musíte sa pripraviť na vstupné 6 eur. Tento poplatok má pomôcť financovať udržiavanie celej pláže a infraštruktúry, ktorá sa tam nachádza. „Musíme chrániť tento raj a jeho krehký ekosystém,“ znie z Talianska.
Miesta si rezervujete online
Ako sa ďalej v článku píše, miesta na pláži si budú turisti rezervovať cez online systém aspoň 72 hodín pred návštevou. „Limity musia byť nastavené, inak sa všetko zrúti,“ odkazujú miestne úrady. Tie budú chcieť údajne presadiť aj odstupy medzi ľuďmi na pláži, konkrétne by malo medzi opaľujúcimi sa turistami byť až šesť štvorcových metrov.
Ďalším problémom, ktorý musia domáce autority riešiť, sú výletné a súkromné lode, ktoré k plážam prichádzajú z mora. Aj v tomto smere chcú úrady zaviesť isté pravidlá, no to zrejme nebude také jednoduché. „Príchody po mori môžeme kontrolovať iba vtedy, ak sú lode prevádzkované autorizovanými turistickými operátormi, s ktorými máme dohody,“ vysvetľuje starosta mesta Baunei na Sardínii.
Nahlásiť chybu v článku