Pre väčšinu mužov je úplne prirodzené, že počas močenia si na toaletu nesadajú. V mnohých prípadoch ide o kombináciu zvyku z detstva a komfortu, no ako vyplýva z názoru urológa, nemusí to byť zdraviu prospešné. Tu je odpoveď prečo.
Príkladom ide Nemecko
Ako píše IFL Science, len nedávno zverejnila spoločnosť YouGov prieskum, v rámci ktorého autori zisťovali, akým spôsobom muži v trinástich krajinách močia. Až 62 % nemeckých mužov si pri močení sadá, čo je obrovský kontrast napríklad oproti USA, kde to robí len 23 % (zároveň viac ako 30 % mužov tu uviedlo, že si pri malej potrebe nikdy nesadajú). Podobné návyky majú tiež Poliaci, kde tak robí 27 % opýtaných. Na prvý pohľad sa môže zdať predmet prieskumu ako banálny, no nemusí to tak byť.
How often do men sit down to pee? British men are among the least likely to do so
% who sit down to pee „every“ or „most times“
🇩🇪 62%
🇸🇪 50%
🇩🇰 44%
🇦🇺 40%
🇫🇷 35%
🇨🇦 34%
🇪🇸 34%
🇮🇹 34%
🇵🇱 27%
🇬🇧 24%
🇺🇸 23%
🇲🇽 21%
🇸🇬 20%https://t.co/8RGfSRNdyN pic.twitter.com/B0cW0NZVBW— YouGov (@YouGov) May 16, 2023
Močenie v sede totiž môže mať na naše zdravie a kvalitu tejto potreby priaznivé účinky. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý s uznávaným urológom zrealizoval The Telegraph. Ten tvrdí, že močenie v sede je oveľa lepšie z hľadiska hygieny, no predovšetkým z hľadiska zdravia. V skratke ide o to, že pri sedení dokážeme lepšie uvoľniť svaly v panve, čím sa potreba vykoná efektívnejšie.
Zároveň zdôraznil, že sedenie je prospešné najmä pre mužov, ktorí starnú, a môže sa u nich vyvinúť zväčšená prostata. Zväčšená prostata zase môže zabrániť mužom v úplnom vyprázdnení močového mechúra a viesť k problémom – od infekcií močových ciest, až po močové kamene.
Nahlásiť chybu v článku