Mnoho obyčajných činností sa často môže premeniť na situácie, v ktorých doslova bojujete o život. Asi málokto tuší, že vážne zdravotné komplikácie môže spôsobiť aj taká obyčajná potravina, ako je ryža. Obľúbený pokrm totiž vytvára ideálne podmienky pre tvorbu baktérie Bacillus cereus, píše IFL Science.
Dôležitý je postup pri varení
Ako sa píše v článku, najideálnejšie je ryžu pripraviť s čistými rukami a ihneď po uvarení skonzumovať. V takomto prípade človeku, samozrejme, nehrozí žiadne zdravotné riziko. Mnoho z nás si, pochopiteľne, často varí na viac dní a otázka teda je, ako postupovať v takomto prípade. Nuž, dôležité je uvarenú ryžu čo najrýchlejšie vychladiť a v uzatvorenej nádobe vložiť do chladničky či mrazničky.
Riziko spojené so syndrómom vyprážanej ryže prichádza vtedy, keď uvarený pokrm necháme takpovediac „odstáť“ niekoľko hodín v hrnci či na tanieri. Práve takto dávame spomínanej baktérii Bacillus cereus šancu na množenie, ktorú niekoľkonásobne zvýšime v prípade, ak zle skladovanú uvarenú ryžu následne zohrejeme v mikrovlnnej rúre a skonzumujeme.
Antibiotiká nepomáhajú
Syndróm vyprážanej ryže sa často prejavuje vracaním a hnačkou, ktorú vyvoláva toxín produkovaný baktériou Bacillus cereus počas jej rastu. Je potrebné dodať, že antibiotiká na syndróm nezaberajú, no vo väčšine prípadov ochorenie samo vymizne a skončí sa v priebehu jedného alebo dvoch dní. Vo vzácnych prípadoch však u niektorých ľudí môže postupovať a dokonca byť aj smrteľné.
Odborníci teda odporúčajú ryžu po ochladení dobre uschovať v chladničke a pred následnou konzumáciou opätovne zohriať, čím predídeme zbytočnému riziku. Okrem ryže výstraha platí aj pre cestoviny, kde sa pri podobnom postupe tvorí rovnaká baktéria. Tá má dokonca podľa IFL Science na konte aj jednu známu obeť z roku 2011, keď 20-ročný študent skonzumoval 5-dňové cestoviny a do desiatich hodín zomrel práve v dôsledku syndrómu vyprážanej ryže.
Nahlásiť chybu v článku