Demänovská ľadová jaskyňa je jedna z najstarších známych európskych jaskýň. Ľudia do nej chodili obdivovať vápencovú výzdobu, no predovšetkým unikátne ľadové výtvory. Bohužiaľ, tie už tento rok v jaskyni turisti nenájdu a dôvodom je aj ľudský zásah.
Situáciu v jaskyni zhoršili teplé zimy, neskôr ju dorazili ľudia
Ako uvádza reportáž z dielne RTVS, Demänovská ľadová jaskyňa v Nízkych Tatrách je takmer bez ľadu. Pôvodná výzdoba sa roztopila a nová túto zimu, po prvý raz, nevznikla. Už posledné roky a teplé zimy mali za následok úbytok ľadovej výzdoby a povestný „posledný klinec do rakvy“ zasadil človek.
„V jaskyni prebiehali rekonštrukčné práce elektroinštalácie a svietenia. Z toho dôvodu z hľadiska bezpečnosti a vôbec možnosti pracovať v jaskyni boli otvory – vstupy studeného, mrazivého vzduchu do jaskyne uzavreté,“ povedal pre RTVS jaskyniar zo Správy slovenských jaskýň Pavel Herich.
Minulosťou je výzdoba Kmeťovho dómu, ako aj stĺp ľadu vo Veľkom dóme. V blížiacej sa letnej turistickej sezóne tak môžu návštevníci obdivovať skôr vápencovú výzdobu a iné krasové útvary.
Uvažujú nad zmenou názvu jaskyne
„Ak ľad definitívne odtiaľto zmizne, je namieste uvažovať o zmene názvu. Pretože Demänovská ľadová jaskyňa je pomerne mladý – storočný názov. A historický názov, pochádzajúci z diel Mateja Bela, je Veľká a Malá čierna jaskyňa,“ povedal pre RTVS Herich. Momentálne nie je vylúčené, že sa ľad v jaskyni znova vytvorí, no jaskyniari nepredpokladajú tak silnú vrstvu, ktorá by tam vydržala po celý rok.
Nahlásiť chybu v článku