Vesmírne agentúry idú do každej jednej misie s rizikom, že môžu dopadnúť fatálne. Podobne na tom bola aj misia posádky Apollo 1. Tá ašpirovala na veľký míľnik – dopraviť prvých ľudí na Mesiac. Skončila sa ale tesne po skúšobnom štarte tým najtragickejším možným scenárom. Zvuková nahrávka prvých a zároveň posledných minút misie opäť koluje internetom.
Najsmutnejšie na misii Apollo 1 je fakt, že aj samotná posádka vedela, že ich vesmírne plavidlo konečnú cieľovú destináciu, teda Mesiac, nedosiahne, píše web LAD Bible.
Smrť v ohni po skúšobnom štarte
Napriek maximálnemu úsiliu trojica astronautov na palube krátko po skúšobnom štarte zahynula pri požiari, ktorý sa prehnal cez veliteľský modul. Išlo o skúšobný štart. Gus Grissom, Ed White a Roger Chaffee tak 27. januára 1967 zahynuli v plameňoch.
Pravdepodobnou príčinou požiaru bola poškodená izolácia na kábli v blízkosti vstupného otvoru. Možnosťou je ale aj kabeláž pod sedadlom Gusa Grissona, či nečistota v jednom kábli, ktorá mohla spôsobiť lokálne zvýšenie prúdu v kábli a jeho následné prehriatie.
Presnú príčinu nehody nikdy nezistili
Určiť to s presnosťou sa ale nedá, keďže interiér kabíny bol požiarom doslova zničený. Tá samotná bola totiž plná horľavých materiálov, ktoré sa okamžite vznietili, čo podporila aj kyslíková atmosféra.
Trojica astronautov prakticky nemala šancu prežiť, keďže celé nešťastie sa odohralo veľmi rýchlo a z kabíny nemali ako uniknúť.
Nahrávka z nešťastia
Ešte znepokojujúcejšie než samotný opis incidentu, je ale zvuková nahrávka, ktorá už dlhšie koluje na sociálnych sieťach. Pozornosť na seba upútala najnovšie vďaka sociálnej sieti Reddit, kde ju vo vlákne s názvom „Interestingf*ck“ zdieľal jeden z používateľov.
Nečistá nahrávka, plná praskajúcich zvukov, trvá len 32 sekúnd, no už pri prvých slovách z nej doslova tuhne krv žilách. Vypočuť si ju môžete nižšie, no upozorňujeme, že nie je vhodná pre citlivé povahy.
Audio Coming From Inside the Space Capsule during the Apollo 1 Disaster
by u/JohnAdams4621 in interestingasfuck
Hrozný incident, ktorým bola misia Apollo 1 poznačená, bol začiatkom mnohých technických zmien v konštrukciách vesmírnych plavidiel agentúr. Z rakiet bolo odstránených čo najviac súčiastok vyrobených z horľavých materiálov a pridaný bol aj núdzový poklop otvárajúci sa smerom von. Ten bol pridaný pre prípad rýchleho úniku posádky z plavidla.
Nahlásiť chybu v článku