Pre mnohých sú hranolčeky jedlom, ktoré prináša komfort. Podľa odborníkov nám však môžu narobiť nemalé problémy. Zistili, ako súvisí ich konzumácia s depresiou.
Riziko pre fyzické, ale aj psychické zdravie
Hranolčeky s vyprážaným syrom či inou dobrotou, to znie naozaj lákavo. Podľa CNN však konzumácia vyprážaných jedál, najmä zemiakov, predstavuje nemalé riziko pre naše fyzické, ale aj psychické zdravie. V štúdii publikovanej prostredníctvom PNAS čínski vedci informujú, že ľuďom, ktorí si doprajú hranolčeky, hrozí až o 12 % vyššie riziko vzniku úzkosti a o 7 % vyššie riziko vzniku depresie.
Ohrození sú viac muži a najmä mladí konzumenti. Je známe, že vyprážané a mastné jedlá sú jednou z príčin obezity, vysokého krvného tlaku a ďalších zdravotných problémov.
Aj keď výsledky štúdie hovoria jasne, v súčasnosti nie je možné povedať, či konzumácia hranolčekov a iných vyprážaných jedál naozaj zvyšuje riziko vzniku duševných ťažkostí alebo sa k ich jedeniu ľudia, ktorí nimi trpia, uchyľujú častejšie. Je možné, že ľudia s príznakmi úzkosti alebo depresie častejšie konzumujú vyprážané jedlá, lebo im to pomáha privodiť pocit komfortu.
Svoj životný štýl by sme mali prehodnotiť
Vedci zhromažďovali údaje viac ako 11 rokov a do výskumu bolo zapojených 140 728 ľudí. Z výskumu boli vylúčení účastníci, ktorým bola diagnostikovaná depresia počas prvých dvoch rokov jeho trvania. Následne bolo zaznamenaných 8 294 prípadov úzkosti a 12 735 prípadov depresie. Hranolčeky pritom predstavovali väčšie riziko ako vyprážané biele mäso.
Už predchádzajúce štúdie ukázali, že nevyvážená a nezdravá strava môže negatívne ovplyvniť náladu človeka a jeho psychické zdravie a pohodu. Podľa odborníkov je na vine akrylamid, chemikália, ktorá sa tvorí počas procesu vyprážania jedla, no najmä počas vyprážania hranolčekov.
Samozrejme, dôležité je nielen to, aké jedlo práve vyprážame, ale aj to, v akom tuku. Navyše, akrylamid sa nenachádza len vo vyprážaných jedlách, ale aj v káve, vzniká totiž počas praženia kávových zŕn.
Aj keď zistenia nie sú podľa odborníkov dôvodom na paniku, je dobré, ak človek svoj životný štýl a stravovanie prehodnotí. Za posledných niekoľko rokov totiž odborníci zaznamenali enormné zhoršenie, čo sa týka duševného zdravia ľudí. Po celom svete bol v roku 2020 podľa WHO zaznamenaný nárast počtu prípadov depresie o 27,6 % a úzkosti o 25,6 %. Odhaduje sa, že globálne trpí depresiou 5 % dospelých ľudí.
Nahlásiť chybu v článku