Slovensko je na tom čo sa týka veternej energie pomerne zle. Zaostávame voči našim susedom aj ostatným členom Európskej únie a čo viac, doteraz na našom území nevyrástla ani jedna veterná turbína, čo sa však môže čoskoro zmeniť.
Každý, kto prešiel na aute slovensko — rakúske hranice, si nemohol nevšimnúť stovky veterných turbín na výrobu elektrickej energie priamo z veterného prúdenia. Aj keď sú len pár stoviek metrov od nášho územia a vietor fúka rovnako v oboch štátoch, na našom území nevyrástla za ostatných 20 rokov ani jedna turbína, píše RTVS.
„Súvisí to, samozrejme, s tým, že veterné elektrárne musia, bohužiaľ, na Slovensku podliehať pomerne dlhému povoľovaciemu procesu. Predpokladáme, že takýmto tempom skôr ako v roku 2026 alebo 2027 ani do prevádzky na Slovensku nepribudnú,“ zhodnotil člen Výkonného výboru SAPI Ján Lacko.
Budaj hovorí o zjednodušení predpisov
„Zjednodušíme predpisy v oblasti tejto alternatívnej energetiky maximálne, ako sa len dá. A takisto budeme podporovať vznik veterných parkov. Nechceme krajinu, kde by boli individuálne rozosiate turbíny. Vieme si predstaviť veterné parky tam, kde to meteorologické podmienky umožňujú,“ vyhlásil poverený minister životného prostredia Ján Budaj.
Poverený minister hospodárstva Karel Hirman avizuje, že čoskoro predstaví spolu s Jánom Budajom systémový postup, ako môžeme veternú energiu na Slovensku využiť. Reč je aj o veterných parkoch, keďže si nedokáže predstaviť, že by na Slovensku boli rozosiate turbíny na viacerých miestach v nízkom počte.
Nahlásiť chybu v článku