Dvadsať iránskych školáčok hospitalizovali v utorok v dôsledku priotrávenia. S odvolaním sa na správy tamojších štátnych médií o tom píše agentúra AFP s tým, že ide o najnovší zo záhadných travičských útokov v tejto krajine.
Dievčatá boli ošetrené pre dýchavičnosť. Došlo k tomu v meste Tabríz, ktoré je metropolou severozápadnej iránske provincie Východný Azerbajdžan, uviedla tlačová agentúra IRNA.
Prvé prípady už v novembri
Šéf tamojšej záchrannej služby informoval, že na miesto boli okamžite po prijatí správy, že „niekoľko študentiek z jednej z dievčenských stredných škôl v Tabríze je v zlom stave“ vyslaní experti spomedzi záchranárov. Dodal, že „životné funkcie… a celkový stav všetkých študentiek je dobrý“.
Prvé prípady otravy iránskych žiačok sa objavili ešte koncom vlaňajšieho novembra a v decembri v meste Kóm, zhruba 125 kilometrov juhozápadne od iránskej metropoly Teherán.
Odvtedy v celom Iráne zaznamenali vyše 5 000 takýchto prípadov. Študentky hlásili „nepríjemný“ zápach a následne zažívali závraty, nevoľnosť, dýchavičnosť a ďalšie príznaky, pričom niektoré potrebovali aj nemocničné ošetrenie.
Podľa vlády sú to útoky skupín
Školáčky pravdepodobne priotrávili škodlivé výpary v triedach. Iránska vláda vyjadrila presvedčenie, že išlo o zámerné útoky skupín, ktoré nesúhlasia so vzdelávaním dievčat.
Podľa poslednej oficiálnej bilancie sa terčom takýchto útokov stali školy v 25 z dovedna 31 iránskych provincií.
Tieto neobjasnené travičské útoky v približne 230 školách vyvolali strach aj hnev medzi žiakmi a ich rodičmi. AFP pripomína, že na iránskych školách sa v pondelok – po dvojtýždňových prázdninách pre oslavy perzského Nového roka (Novrúzu) – obnovila výučba.
Teherán začiatkom marca oznámil, že v súvislosti s otravami už bolo zatknutých vyše 100 osôb a neznámych páchateľov obvinil z toho, že môžu byť napojení na „nepriateľské“ skupiny.
K travičským útokom začalo dochádzať približne dva mesiace po vypuknutí rozsiahlych protestov, ktoré v Iráne spustila smrť 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú mravnostná polícia zadržala 13. septembra za údajne nesprávny spôsob nosenia hidžábu. Mladá Kurdka o tri dni neskôr v nemocnici zomrela.
Nahlásiť chybu v článku