Nie je žiadnym tajomstvom, že ak sa chceme učiť, nemali by sme byť hladní. Je to aj preto, lebo mozog potrebuje dostatok energie, aby dokázal efektívne a správne pracovať. Dlhé roky vedci, lekári, biológovia a v neposlednom rade aj kuchári hľadali potraviny, ktoré by boli pre náš mozog čo najideálnejšie a najlepšie. A vyzerá to tak, že sa to podarilo. Pozrite sa teraz na prehľad potravín, ktorých pravidelná konzumácia vám zabezpečí dostatok energie pre váš mozog a môžu prispievať k väčšej tvorbe šedej mozgovej kôry, a tým k zlepšeniu pamäti a funkcií vášho mozgu. Jednoducho povedané, konzumáciou týchto potravín budete chytrejší a múdrejší.
Vlašské orechy
Už ako keby aj ich tvar napovedal, na čo sú dobré. Tieto orechy, ktoré vyzerajú ako malé mozočky, majú úžasný potenciál v zdravej výžive. Pri klinických štúdiách na potkanoch sa zistilo, že pravidelná konzumácia dokázala u niektorých potkanov zastaviť príznaky stárnutia mozgu.
To potvrdzujú aj štúdie predstavené na konferencii o Alzheimerovej chorobe, kde vedci preukazovali spojitosť medzi zlepšením pamäte, učenia a koordinácie pri pravidelnej konzumácii vlašských orechov.
Orechy obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré dokážu ochraňovať mozgové bunky, a tým aj celý mozog.
Odborníci odporúčajú skonzumovať denne aspoň jednu hrsť týchto orechov.
Mrkva
Už aj malé deti vedia, že mrkva je skvelá na dobrý zrak, no už menej sa vie, že je úžasná aj pre mozog.
Mrkva obsahuje vysoké množstvá luteolínu, ktorý bojuje proti zápalom mozgu, a tak ho chráni. Štúdie na myšiach ukázali, že luteolín dokázal preukázateľne znížiť zápaly mozgu u myší. Vedci tiež pozorovali, že staršie myši mali vďaka luteolínu mozgovú aktivitu porovnateľnú s mladými myšami, čo nasvedčuje, že by táto látka mohla pôsobiť preventívne na pamäť a chrániť bunky pred odumieraním.
Luteolín nájdete vo veľkej miere aj v olivovom oleji, paprike, či v zeleri. Odporúčaná denná dávka, aby sa mohli prejaviť pozitívne účinky, je približne 1 až 2 stredné mrkvy.
Lesné plody
Podľa viacerých štúdií dokážu lesné plody a iné bobuľové ovocie zlepšovať pamäť.
V roku 2010 bol uskutočnený test na starších ľuďoch, ktorí denne pili šťavu z divo rastúcich čučoriedok. Po troch mesiacoch vedci skúmali, ako sa testovaným zmenila pamäť. Výsledky boli ohromné. Nastali preukázateľne zlepšenia v oblasti učenia, no takisto pôsobila čučoriedková šťava účinne aj proti depresiám.
Ako preukázali iné štúdie, lesné plody majú vysoký obsah antioxidantov, ktoré znižujú stres a zároveň zvyšujú aktivitu mozgových buniek. Pri teste na hlodavcoch sa zistilo, že tie, ktoré boli kŕmené extraktom z čučoriedok a jahôd, zlepšili sa im dokonca orientačné a priestorové schopnosti.
Jedzte lesné plody, no aj ostatné bobuľoviny vrátane jahôd, vždy keď to bude možné a v čo najväčších množstvách.
Ryby
Ryby obsahujú vysoký podiel omega-3-mastných kyselín, ktoré pomáhajú zlepšovať kognitívne schopnosti, a to najmä u starších ľudí. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí jedli dve rybie jedlá týždenne po dobu 6 rokov, mali o 13% lepšie výsledky v oblasti pamäte, mysle a rozhodovania ako ľudia, ktorí ryby nekonzumovali. U ľudí, ktorí jedli len jedno rybie jedlo týždenne, bolo zlepšenie o trochu menšie, no stále významné, a to o 10% oproti ľuďom, ktorí ryby nejedli.
Ryby tiež obsahujú vitamín B12, ktorý okrem iného súvisí so správnou funkciou pamäte a pre ľudský organizmus je nevyhnutný.
Doprajte si aspoň jedno rybie jedlo týždenne.
Káva a čaj
Káva alebo čaj dokážu toho oveľa viac, ako len udržať nás hore, keď sme ospalí. Štúdie ohľadom týchto dvoch nápojov ukázali, že kofeín pôsobí na mozog ako stimulant a podnecuje ho k aktivite, pričom antioxidanty chránia mozgové bunky pred voľnými radikálmi a poškodením. Podľa vedcov môže kvalitná káva dokonca stlmiť priebeh Alzheimerovej choroby.
Doprajte si denne aspoň jednu kvalitnú kávu alebo hrnček kvalitného sypaného čaju.
Špenát
Aj keď podľa známej animovanej rozprávky rastú zo špenátu svaly, podobne vplýva aj na mozog. Štúdie ukázali, že táto listová zelenina je nabitá vitamínmi C a E, a tak prispieva lepšiemu učeniu, rozhodovaniu a k zlepšeniu pamäte.
Štúdia vitamínu E ukázala, že u testovaných hlodavcov dochádzalo k nárastu nervového tkaniva, a to v priebehu len ôsmich mesiacov. Vedcom sa tiež podarilo zistiť, že testované subjekty, ktoré mali problém s pamäťou, mali po špenátovej diéte pamäťové testy výrazne lepšie ako pred ňou.
Doprajte si špenát či inú podobnú listovú zeleninu aspoň raz do týždňa.
Ak budete pravidelne do svojho jedálnička zaraďovať orechy, mrkvu, ryby, lesné plody, špenát a čaj či kávu, môžete si byť istí, že pre správnu funkciu mozgu ste po stravovacej stránke urobili maximum. No nezabúdajte, že mozog okrem výživy potrebuje aj kvalitný oddych a dostatok spánku, aby dokázal všetky benefity, ktoré mu prinášajú tieto potraviny, efektívne využiť.
interez.sk (Matej Mensatoris) livescience.com
Nahlásiť chybu v článku