Rakovina patrí k najzákernejším chorobám na svete a prejavovať sa môže viacerými príznakmi. Veľmi netradičným, no v súčasnosti rozoberaným prípadom je situácia, kedy sa kvôli rakovine zmenil mužovi prízvuk z amerického na írsky, píše Gizmodo.
Pacient zo Spojených štátov amerických sa trápil s rakovinou prostaty, ktorá mu okrem známych pridružených problémov však v živote spôsobila ešte zvláštnejšie komplikácie. Muž vo veku tesne nad 50 rokov totiž začal z ničoho nič rozprávať írskym prízvukom aj napriek tomu, že zo žiadnej strany nemá írske korene.
Pri lekároch postupne začal znieť presne tak, akoby pochádzal z ostrovného štátu na severozápade Európy. Muž, ktorý napokon kvôli rakovine zomrel, sa však stal najnovším prípadom toho, ako dokázala táto zákerná choroba so sebou priniesť aj vedľajší efekt v znamení zmeny prízvuku.
Syndróm, ktorý je v medicíne známy
Vo svete vedy a medicíny je to však známy jav, ktorý sa nazýva Syndróm cudzieho prízvuku (Foreign Accent Syndrome, FAS). Ako sa píše v novej štúdii od BMJ Journal, tento problém nemá klasickú príčinu, no najčastejšie sa deje po mŕtvici a iných mozgových problémoch.
Aj keď je syndróm FAS známy, nikdy doteraz sa nespájal s rakovinou prostaty. „Muž vo veku 50 rokov s metastatickým karcinómom prostaty senzitívnym na hormóny, ktorý dostáva androgénovú deprivačnú terapiu a abiraterón acetát/prednizón, s nekontrolovateľným „írskym borgue“ prízvukom napriek tomu, že nemá írsky pôvod, čo je v súlade so syndrómom cudzieho prízvuku,“ vysvetľuje prípadová štúdia.
„Nemal žiadne abnormality neurologického vyšetrenia, psychiatrickú anamnézu alebo MRI abnormalít mozgu pri nástupe symptómov,“ dodáva štúdia na základe zdravotných správ pacienta. Tento prípade je teda prvý svojho druhu aj preto, lebo muž nemal žiadne nádory v mozgu a na základe všetkých vyšetrení sa nezistilo, prečo mu teda choroba napadla aj toto rečové centrum.
Podobný prípad sa datuje ešte z druhej svetovej vojny
Podobný prípad sa datuje ešte do roku 1941, kedy žena z nórskeho Osla začala po poranení hlavy rozprávať čoraz viac po nemecky. Dôvodom bol bombový útok počas druhej svetovej vojny. Prípad zosnulého muža je však dôležitý aj pre ďalší výskum možnej kombinácie rakoviny a syndrómu FAS, čo bude teraz určite predmetom nových štúdií.
Nahlásiť chybu v článku