bt-images.net

Zrak môžeme pokojne považovať za náš najdôležitejší zmysel. Ani si nevieme predstaviť, ako by sme bez neho dokázali fungovať.

Aj keď sú oči v dnešnej dobe podrobne preskúmané, stále sa vedcom podarí nájsť niečo nové o tomto fascinujúcom orgáne. Preto sme si dnes pre vás pripravili až 30 faktov o tomto úžasnom zmysle a sme presvedčení, že väčšina z týchto faktov budú pre vás novinky.

listsurge.com
listsurge.com

Očné zreničky sa rozšíria až o 45 % keď sa pozeráte na niekoho, koho milujete.

Ľudské rohovky sa tak podobajú na žraločie, že v niektorých prípadoch boli použité práve žraločie rohovky pri ľudskej transplantácii.

Ľudské oko vidí iba tri farby: červenú, modrú a zelenú. Všetky ostatné farby sú len kombináciou týchto troch. Viac o tejto vlastnosti oka a tiež o tom, prečo citrón vidíme žltý a nie napríklad čierny sa dozviete v tomto odkaze. 

Každé oko obsahuje 107 miliónov buniek a všetky z nich sú citlivé na svetlo.

Ľudia hovoria frázu “v okamihu” pretože za žmurknutím stojí najrýchlejší sval v našom tele. Žmurknutie trvá približne 100 až 150 milisekúnd a je možné, že dokážete žmurknúť až 5-krát za sekundu, 17-krát za minútu, 14 280 krát za deň a 5,2 milióna krát ročne.

Až jeden z 12 mužov trpí na farbosleposť. Ak sa chcete o tomto ochorení dozvedieť viac, prečítajte si náš článok o tom, ako vidia svet ľudia s farebnou slepotou.

Ľudské oko má priemer asi 2 a pol centimetra a hmotnosť 8 gramov.

Viditeľná je iba jedna šestina oka, ostatná časť je ukrytá v hlave.

Oči vidia za celý život v priemere 24 miliónov rôznych obrazov.

Vaše oko sa dokáže zamerať na približne 50 vecí za sekundu a spracovať približne 36 000 bitov informácií každú hodinu.

Kým odtlačok prsta má približne 40 jedinečných vlastností, dúhovka oka ich má až 256. Aj to je dôvod, prečo sa sietnica oka používa čoraz častejšie pri zabezpečení  ochrany bezpečnostných systémov.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Obraz, ktorý naše oči posielajú do mozgu, je v skutočnosti obrátený – „hore nohami“. To až náš mozog si obraz prevráti a my ho vnímame prirodzene.

Zo všetkých svalov v ľudskom tele sú práve tie očné najaktívnejšie a nikdy sa neunavia.

Každá očná riasa má životnosť približne 5 mesiacov.

Mayovia pokladali škuľavosť za atraktívnu a často sa snažili o to, aby ich deti začali škúliť.

Pred desiatkami tisícmi rokov mal každý človek hnedé oči. Potom nastala genetická mutácia u jedného jedinca, ktorý mal modré oči. To znamená, že ak máte modré oči, zdieľate spoločného predka s ostatnými modrookými ľuďmi. Viac o tom sa dozviete v našom staršom článku.

Hnedé oči sú vlastne modré oči pod vrstvou hnedého pigmentu. Existuje aj laserová operácia, ktorá vypáli hnedý pigment a natrvalo premení hnedé oči na modré. Viac o tom prečo sú modré oči  dočítate tu.

Ak pri fotke s bleskom zbadáte, že niekto, kto sa pozerá priamo do objektívu, má na fotke jedno oko červené a druhé nie, okamžite mu odporučte čo najrýchlejšiu návštevu očného lekára. V takom prípade vzniká celkom reálne podozrenie, že dotyčný má rakovinu oka. Našťastie 95% ľudí nad touto diagnózou s pomocou liečby vyhráva.

Jednoduchý očný test dokáže v 98 % prípadov určiť diagnózu schizofrénie.

Ľudia a psy sú jediné známe druhy, ktoré dokážu spolu komunikovať len pomocou pohľadu a pokynov pomocou očí.

Piráti používali pásku cez oko preto, aby keď vstúpili do podpalubia, mali druhé oko privyknuté na tmu. Vďaka tomu hneď videli, čo sa deje v podpalubí.

mentalfloss.com
mentalfloss.com

Existujú farby, ktoré sú príliš zložité pre vnímanie ľudským okom. Nazývajú sa „nemožné farby“ (impossible colours).

Asi 2% žien má vzácnu genetickú mutáciu, vďaka ktorej sú schopné vidieť až 100 miliónov farieb! Viac o tejto genetickej superschopnosti sa dozviete tu.

Oči využívajú približne 65% vášho mozgu, viac ako ktorákoľvek iná časť tela.

Všetky deti sú pri narodení farboslepé.

Oči sa začali vyvíjať u živočíchov asi pred 550 miliónmi rokov. Najjednoduchšie oči boli škvrny fotoreceptorových proteínov v jednobunkových organizmoch.

Očné svaly sú aktívne 24 hodín denne.

Oči sa veľmi rýchlo hoja. Pri správnej starostlivosti trvá iba 2 dni kedy si oko samé opraví poškrabanie rohovky.

Šošovka oka je rýchlejšia ako akýkoľvek fotoaparát.

Vidíme pomocou mozgu a nie pomocou očí. V mnohých prípadoch sú rozmazané videnie alebo iné zrakové problémy problémom spracovania zrakovej informácie mozgom a nie samotných očí.

Ľudské oči sa začnú vyvíjať už dva týždne po počatí.

Ak sa slepí ľudia nenarodili slepí, dokážu vidieť svoje sny.

Ľudské oko sa môže pohybovať plynule len vtedy, ak sleduje pohybujúci sa objekt.

Oči poriadne zamestnávajú mozog. Až dve tretiny výkonu mozgu ide na spracovanie zrakových informácii.

Vaše oči sú stále aktívne. Narozdiel od iných častí tela, ktoré sa musia zahriať aby dokázali pracovať naplno.  O zdraví vašich očí sa dočítate viac tu.

Aj tieto fakty nás len utvrdzujú, že naše oči sú jedinečný a úžasný orgán. Preto by sme sa mali o ne aj náležite starať a nezaťažovať ich pozeraním napríklad do obrazovky od rána do večera. Treba im dopriať pravidelný oddych a pokoj, aby nám dobre slúžili celý náš život.

Pozri aj: 9 osvedčených spôsobov, vďaka ktorým budú vaše oči fungovať na 100%

Uložiť článok

Najnovšie články