Foto: Public Domain (Wikimedia CC) / Unsplash

Victora Feguera popravili ešte v roku 1963, mal len 28 rokov.

V niektorých štátoch v USA je trest smrti stále legálny, pričom jeho dlhodobou súčasťou je aj tzv. posledné jedlo pred smrťou, ktoré si môže väzeň vybrať podľa chuti. Aj UNILAD píše, že najdivnejšia požiadavka na tento rituál prišla v roku 1963, kedy čakala poprava muža menom Victor Feguer.

Článok pokračuje pod videom ↓

Až 55 štátov na svete považuje trest smrti stále za legálny. K tomu však treba prirátať, že v Spojených štátoch amerických je ďalších 24 štátov, pre ktoré je usmrtenie človeka klasickou formou trestu, píše Worldpopulationreview.

Stále sa vykonávajú aj ukameňovania

V súčasnosti sa vyvíjajú rôzne metódy, ktoré by mali spĺňať aspoň základné práva a dovoliť odsúdenému odísť na druhý svet bezbolestne. To však platí len v niekoľkých štátoch, pričom v tej druhej, krutejšej kategórii krajín, sú stále bežné aj obesenia, ukameňovania či sťatie hlavy.

Foto: Unsplash

Smrť obesením absolvoval aj Victor Feguer. Obvinený únosca aj vrah páchal svoje zločiny na začiatku 60. rokov minulého storočia, pričom odsúdený bol za únos a vraždu muža, ktorého zastrelil a telo nechal pohodené v kukuričnom poli. Dostali ho o pár dní neskôr, keď sa auto zavraždeného pokúšal predať v inom štáte.

Dostal trest smrti, od ktorého ho v tej dobe mohol zachrániť len prezident John F. Kennedy. Ten však po posúdení prípadu povedal, že zločin Feguera bol natoľko brutálny, že sa nezlučuje s možnosťou amnestie, teda odpustenia trestu.

Posledné jedlo, aké by nikto nečakal

Ako je známe, odsúdení na trest smrti dostanú možnosť vybrať si posledné jedlo podľa vlastných požiadaviek. Ako dodáva UNILAD, väčšina väzňov zvolí stejky, hranolky, ovocie, sladké dezerty či kura z KFC. Nie však Victor Feguer. Jeho požiadavka sa stala azda najabsurdnejšou, akú si väzenské úrady pamätajú.

Od pracovníkov väznice si totiž vypýtal jednu olivu. Nič viac, len jednu olivu s kôstkou na tanieri. Prirodzene, tento výber mal pre Feguera veľký význam. Podľa jeho slov chcel, aby z nevykostenej olivy neskôr vyrástol z jeho hrobu olivovník, ktorý je symbolom mieru. Vo väzení mu vyhoveli a jeho posledným jedlom bola teda oliva.

Feguera popravili 15. marca 1963 vo veku 28 rokov, čo bola zároveň posledná poprava v štáte Iowa. Od roku 1965 bol totiž v tomto štáte zakázané tresty smrti za všetky zločiny.

Uložiť článok

Najnovšie články