Merriam-Webster, najstarší americký vydavateľ slovníkov, zvolil „gaslighting“ za slovo roka. Podľa tejto spoločnosti sa vyhľadávanie daného slova na jej webovej stránke v roku 2022 zvýšilo o 1,7 percenta, informovala v utorok spravodajská stanica BBC News.
„Gaslighting“ je čin alebo praktika hrubého zavádzania niekoho, najmä v záujme vlastného prospechu.
„V tejto dobe dezinformácií – falošných správ, konšpiračných teórií, twitterových trollov a deepfake materiálov – sa slovo gaslighting stalo slovom našej doby,“ uviedla spoločnosť Merriam-Webster vo svojom pondelkovom vyhlásení.
„Zaujímavé je, že záujem o toto slovo nebol spôsobený žiadnou konkrétnou udalosťou,“ uviedol šéfredaktor spoločnosti Peter Sokolowski. „Bolo to slovo, ktoré ľudia vyhľadávali každý jeden deň v priebehu tohto roka,“ dodal.
Výraz pochádza z divadelnej hry
Výraz „gaslighting“ pochádza z divadelnej hry Gas Light (1938) od britského dramatika Patricka Hamiltona, ktorá sa odohráva v Londýne viktoriánskej éry a hovorí o manželstve strednej vrstvy založenom na klamstvách a podvodoch.
Hlavná postava Jack Manningham sa snaží presvedčiť svoju manželku Bellu, že sa zbláznila – aj tým, že tvrdí, že si predstavuje zhasínanie plynového svetla (gas light) v ich dome.
Hra bola dvakrát adaptovaná aj pre filmové plátno – v roku 1940 v Spojenom kráľovstve a v roku 1944 v USA. Americká verzia s Ingrid Bergmanovou v hlavnej úlohe získala dvoch Oscarov a je zapísaná v Národnom filmovom registri (NFR) USA ako „kultúrne, historicky alebo esteticky významné“ dielo.
Hoci sa tento termín v 20. storočí vzťahoval najmä na psychologickú manipuláciu, jeho moderné používanie je spôsobené „obrovským nárastom kanálov a technológií používaných na zavádzanie“ ľudí, najmä v osobnom a politickom kontexte.
Nahlásiť chybu v článku