Pravdepodobne si väčšina z nás už ani nevie predstaviť, aké by to bolo žiť bez techniky, dopravných prostriedkov, spávať v ručne postavených príbytkoch pod holým nebom a živiť sa len tým, čo nám poskytne okolitá príroda. Napriek tomu je na svete množstvo tradičných kmeňov, ktoré stále žijú takýto „obyčajný“ život. Už dávnejšie sme vám ukázali kmeň z ostrova Sentinel, ktorý zabije každého, kto sa priblíži k ich územiu. Viete však, ktorý takýto tradičný kmeň je najmenší? Ono vlastne aj ťažko hovoriť o kmeni, keď ho tvorí len jeden človek, alebo nie? V Brazílii totiž žije „Najosamelejší človek planéty“. Je posledným žijúcim členom svojho kmeňa a po pralese sa pohybuje úplne sám. Čo všetko o ňom vieme?
Man of the Hole, alebo Loneliest Man on Earth, teda „Najosamelejší človek planéty“. Tak prezývajú muža, ktorý sa ako posledný zo svojho kmeňa potuluje Amazonským pralesom. Áno, v Amazónii síce žije niekoľko tradičných indiánskych kmeňov, no každý z nich má vlastnú kultúru, jazyk a zvyky. Predstavte si, že ostanete posledným človekom svojej národnosti. Ako by ste sa cítili?
Podľa úradov žije tento muž sám už niekoľko desaťročí. Ako sa mu darí prežívať v pralese bez akejkoľvek pomoci druhých, je dodnes záhadou. A on sám to zrejme nikomu nevysvetlí. Spoločnosti sa vyhýba širokým oblúkom. Jeho kmeň sa s „vyspelou“ civilizáciou nikdy nestretol. A on to zjavne meniť nechce. Brazílska vláda však podnikla niekoľko expedícií, ktoré sledovali stopy tohto muža. Ten im však takmer vždy úspešne unikol. Nakoniec vláda vyčlenila vyše 80 km2 dažďového pralesa ako jeho ochranné pásmo. Tu môže muž, posledný zo svojho kmeňa, dožiť svoje dni v pokoji.
V roku 1996 sa Brazílskej vláde podarilo nájsť tohto osamelého indiána. Pátranie však bolo dlhé. V oblasti, kde sa mal nachádzať, bolo totiž množstvo úkrytov, malých chyží s dierami v zemi, kde sa mohol muž úspešne ukryť. Vždy, keď si mysleli, že ho už našli, muž im šikovne ušiel. Nakoniec sa im však podarilo indiána dohnať. Dnes má tento muž podľa odhadov okolo 40 rokov. Po pralese sa pohybuje nahý, ozbrojený tradičnou zbraňou pralesa – lukom. Stretnutie však nedopadlo najlepšie. Keď sa najodvážnejší člen expedície pokúsil k mužovi priblížiť, obdržal rázne odmietnutie v podobe šípu do hrudi.
Napriek tomu, že muž žije vo vyhradenom priestore Amazonského pralesa pokojne a nikomu neubližuje, opačne je to celkom inak. Jeho teritórium dnes ohraničuje celkom 5 poľnohospodárskych fariem a miestni farmári si nárokujú aj na územie osamelého muža. Je smutné, koľko nepochopenia sa v ľuďoch 21.storočia dá nájsť. Jediné, po čom Najosamelejší muž planéty túži, je prežiť svoj život v pralese tak, ako jeho predkovia po celé stáročia. Na druhej strane, farmári chcú jeho domov vyrúbať a premeniť ho na polia s exportnými plodinami, na ktorých si dobre pomastia vrecká…
Nahlásiť chybu v článku