Materská firma sociálnej siete Facebook prepustí 11-tisíc zamestnancov, teda asi 13 %. Dôvodom sú klesajúce príjmy a tiež širšie problémy technologického odvetvia, oznámil v stredu v liste zamestnancom výkonný riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg.
Krok prišiel len týždeň po rozsiahlom prepúšťaní v Twitteri, ktoré ohlásil jeho nový majiteľ Elon Musk. Prepúšťali pritom aj ďalšie technologické spoločnosti, ktoré počas pandémie rýchlo naberali ľudí.
Rasty príjmov spoločnosti sú nižšie
Meta, podobne ako ďalšie spoločnosti vlastniace sociálne médiá, zaznamenala finančný rast počas pandemických lockdownov, keď bolo viac ľudí doma a trávili čas pri telefónoch a počítačoch, no keď sa lockdowny skončili a ľudia začali zas chodiť von, rast príjmov začal ochabovať.
K problémom spoločnosti Meta podľa agentúry AP prispeli spomalenie ekonomiky i pochmúrny výhľad pre online reklamu, ktorá bola dosiaľ najväčším zdrojom jej príjmov. V lete Meta informovala o prvom medzikvartálnom oslabení príjmov od svojho vzniku, pričom za tri mesiace do záveru septembra jej príjmy klesli opäť.
Niektoré problémy spoločnosti sa pritom týkajú konkrétne jej a ďalšie súvisia so širšími ekonomickými a technologickými silami.
Meta bojuje s viacerým problémami
Meta znepokojila investorov, keď sa rozhodla ročne naliať viac ako 10 miliárd dolárov do svojho „metaversa“. Okrem toho sa spoločnosť, rovnako ako inzerenti, pripravuje na možnú recesiu.
Ďalším problémom je ochrana súkromia, ktorá platformám ako sú Facebook alebo Instagram čoraz viac komplikuje sledovanie ľudí bez ich súhlasu a cielenie reklám na nich. Rastie tiež konkurencia zo strany TikToku, kam sa presúvajú mladší používatelia miesto Instagramu, ktorý vlastní Meta.
Zuckerberg zamestnancom oznámil, že dostanú e-mail s informáciou, či sú medzi prepustenými a dotknutým následne obmedzia prístup k väčšine systémov spoločnosti.
Nahlásiť chybu v článku