Tisícky ľudí po celom svete žijú bez domova. Neraz to jediné, čo im ostáva, je spoliehať sa na pomoc iných. Avšak ľudia často radšej odvrátia zrak, buď sami pomôcť nemôžu, alebo sa tvária, že problém nevidia. Sociálny experiment ale odhalil zaujímavý paradox.
Mužovi v obleku dali ľudia viac peňazí
V rušných uliciach Chicaga a New Yorku sa pred časom odohral zaujímavý sociálny experiment. Ako informuje portál Science Alert, odborníci skúmali, za akých okolností sú ľudia ochotnejší bezdomovcom pomôcť. Výsledky odhalili zaujímavý paradox, človeku bez domova pomohli okoloidúci najčastejšie vtedy, keď mal na sebe oblečený oblek.
Ak mal na sebe človek oblečené nohavice a tričko, okoloidúci mu dali peniaze menej často a zvyčajne nižšiu sumu. Odborníci si myslia, že takýmto spôsobom ľudia nevedomky podporujú finančnú nerovnosť. Boli totiž ochotnejší dať viac peňazí ľuďom, ktorí ich teoreticky potrebujú o niečo menej.
Odborníci sa rozhodli, že toto je niečo, čo je potrebné zmeniť a začali pátrať po spôsobe, ako to dosiahnuť. Samotný experiment však mal niekoľko nedostatkov. Napríklad, človek, ktorý stál na ulici a vydával sa za bezdomovca, nikdy okoloidúcim netvrdil, že ním naozaj je. V rukách mal kus kartónu s nápisom: „Najmenej 1 700 obyvateľov Chicaga spalo v januári 2011 na ulici. Zima sa blíži, akýkoľvek dar pomôže. Ďakujem.“
Voči chudobným ľuďom máme menej empatie
Ak sa okoloidúci muža opýtali, čo robí, odpovedal, že sa snaží vyzbierať peniaze pre charitu (vyzbierané peniaze boli na konci experimentu skutočne darované charite). Už v minulosti experimenty ukázali, že náš postoj k ľuďom sa môže meniť v závislosti od toho, do akej sociálnej vrstvy ich podvedome zaradíme.
Napríklad, ak niekoho vnímame ako chudobného, správame sa k nemu menej vrúcne a máme voči nemu menej empatie. Následkom toho sa stupňuje dehumanizácia aj ľudí bez domova. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise The Journal of Social Psychology, ľuďom, ktorých vnímame ako bohatých, sme ochotní pomáhať viac. O ľuďoch z nižších sociálnych vrstiev máme dojem, že si pomoc nezaslúžia a sú nekompetentní a menej spoľahliví.
Samozrejme, experiment, v rámci ktorého človek stojí na ulici s kartónom v rukách, nám neprezradí, čo si okoloidúci asi myslia. Vedci sú si ale takmer istí, že dôležitú úlohu zohráva aj rýchle zhodnotenie sociálneho statusu. Dôkazom je fakt, že muž oblečený v obleku dostal za 3,5 hodiny od ľudí 54 dolárov. Ak mal na sebe rifle a tričko, dostal len 21 dolárov.
Odborníci dodávajú, že človek v obleku možno budil dojem, že chce vyzbierané peniaze naozaj darovať charite. Bez ohľadu na to, ako bol človek oblečený, na ulici sa mu neprihovoril takmer nikto, dokonca ani tí, ktorí peniaze napokon darovali.
Nahlásiť chybu v článku